Sarıağız (Argyrosomus regius) larvalarında gastrointestinal tüpün histolojik gelişimi
Histological development of gastrointestinal system of meagre larvae
- Tez No: 304830
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, son yıllarda ülkemizde alternatif türler kapsamında değerlendirilen sarıağız (Argyrosomus regius) balıklarının larval dönem (0-40 gün) boyunca gastrointestinal sistemde meydana gelen histolojik ve morfolojik değişimler incelenmiştir. Denemeler kapsamında sarıağız larvalarının ilk 40 günlük dönemde büyüme parametreleri izlenmiştir. Bunun yanında, bu süreçte gastrintestinal sistemi oluşturan pankreas, mide ve bağırsak gibi organların gelişimleri histolojik analizler yardımıyla incelenmiştir. Sarıağız larvalarında deneme sonunda 40. günde elde edilen sonuçlar incelendiğinde, total boy 42.92±5.6 mm, ağırlık 98.26±8.6 mg, spesifik büyüme oranı %15.24±1.2 ve yaşama oranı ise % 58.8±5.1 olarak tespit edilmiştir. Bununla birlikte, eksojen besin alımı ile eş zamanlı olarak pankreatik sekresyon tespit edilmiş ve pankreas larval yaşa ve boyuta bağlı olarak gelişimini sürdürmüştür. Fonksiyonel mide oluşumu larvalarda 15. günde tespit edilirken, intestinal yapıların fonksiyonel hale gelmesi ise 7-8. günlerde izlenmiştir. Sonuçta, sarıağız larvalarında gastrointestinal sistemin ontogenik gelişimi 25. günde tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, histological and morphological developments in gastrointestinal system during the larval development (0-40 days after hatching) have been investigated in a larva of meagre which is the candidate species in the recent years. During these stages, growth parameters of larvae were monitored and also main gastrointestinal organs, pancreas, stomach and intestine, were examined by the histological analysis. At the end of the experiment, total length, weight, specific growth rate, and survival rate of meagre larvae were determined as 42.92±5.6 mm, 98.26±8.6 mg, 15.24±1.2 %, and 58.8±5.1 %, respectively. Moreover, the first pancreatic secretion was detected concurrently with exogen feeding and also continued to develop depend on larval age and size. Formation of functional stomach was detected on day 15, and also completions of functional intestinal structures were established at 7-8 days after hatching. As a result, ontogenic development of gastrointestinal system in meagre larvae was fully completed on day 26.