Gölcük Gölü'ne (Ödemiş-İzmir) aşılanan Carassius gibelio (Bloch, 1782) türünün bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Investigation on the some biological characteristics of transfered Carassius gibelio (Bloch, 1782) in Gölcük Lake (Odemiş-Izmir)
- Tez No: 304836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MUSA SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma Şubat 2009-Şubat 2010 tarihleri arasında aylık periyotlar halinde Gölcük Gölü'nde (Ödemiş) yakalanan 245 adet Carassius gibelio (Bloch, 1782) bireylerine ait yaş kompozisyonu, eşey dağılımı,Yaş-Boy,Yaş-Ağırlık,Boy-Ağırlık ilişkileri,Kondisyon Faktörü ve Gonadosomatik indeks gibi biyolojik özelikleri saptanmıştır.Carassius gibelio populasyonunun eşey oranı dişiler için %44,48, erkekler için ise %55,51 olarak hesaplanmıştır. Maksimum V yaşına kadar birey saptanmış ve bireylerin çatal boyu 6,9-19,6 cm, ağırlığı ise 29,7-205,7 g arasında değişim gösterdiği belirlenmiştir. Tüm bireyler için boy-ağırlık ilişkisi W = 0,0259 L^2,97bulunmuştur ve von Bertalanffy büyüme parametreleri L? = 34,67 cm ve W? = 485,37 g olarak hesaplanmıştır. Kondisyon faktörü yaşlara göre dişilerde 1,557-2,040; erkeklerde ise 1,569-1,994 arasında değişmiştir. Üreme periyodu Nisan ayından Temmuz sonuna kadar sürer.
Özet (Çeviri)
In this study carried out on 245 fish samples cought from Gölcük Lake (Ödemiş), between February 2009 and February 2010, The Age,The Sex Composition, Age-Lenght, Age-Wieght, Lenght- Wieght Relations, GSI And Condition Factor were determined.The sex ratio of C.gibelio population is calculated as 44,48 % for females, and 55,51 % for males. The maximum age group was determined as V, and the specimen?s fork lenght and weight ranged from 6,9 to 19,6 cm and from 29,7 to 205,7 g,respectively. The lenght-weight relationship was found as W = 0,0259 L^2,97 for all individuals, and von Bertalanffy growth parameters were estimated as L? = 34,67 cm and W? = 485,37 g. Condition factor for age groups varied between 1,557-2,040 for females, 1,569-1,994 males. Spawings takes place from the beginning of April until last of july.