Ecology and seasonal distribution of ostracoda (Crustacea) species in lake Karagöl (Kıbrıscık, Bolu, Turkey)
Karagöl gölündeki (Kıbrıscık, Bolu, Türkiye) ostrakoda türlerinin ekolojisi ve mevsimsel dağılımı
  1. Tez No: 456367
  2. Yazar: UMUTCAN GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Denizel olmayan ostrakod türlerinin mevsimsel dağılımını ve ekolojilerini anlamak için Karagöl Gölü (Kıbrıscık, Bolu)'nde Mayıs 2015 ve Temmuz 2016 tarihleri arasında 5 istasyondan örnekleme yapılarak çalışılmıştır. Toplamda üç tür (Cypridopsis vidua, Ilyocypris bradyi, Limnocythere inopinata) rapor edilmiştir. Tüm türler bu bölge için yeni kayıttır. L.inopinata en sık rastlanan türdür ve neredeyse tüm istasyonlar (5. istasyon hariç) bulunmuş ve çevresel değişkenlere göre aralıkları pH (7.11-8.58), çözünmüş oksijen (DO) (2.4-11.75 mg/L), elektriksel iletkenlik (EC) (65.7-149.1 μS/cm), su sıcaklığı (Tw) (6.5-25.6 ºC) olarak tespit edilirken C. vidua'nın aralıkları pH (6.67-8.31), DO (2.4-10.05 mg/L), EC (66.1-149.1 μS/cm) and Tw (6.8-25 ºC) olarak tespit edilmiştir. İki tür için literatür aralıklar göz önünde bulundurulduğunda çalışmadaki sonuçlardan farklılık göstermediği tespit edilmiştir. I.bradyi'nin tek erkek bireyine rastlanmıştır. Ostrakod Saat Modeli (OWM)'ne göre, tüm türler sezonluk bulunma göstermişlerdir. Tür zenginliği üç tür ile en fazla sonbahar sezonunda bulunmuştur. Karagöl gölünde alfa çeşitliliği en düşük olarak bulunurken 13 göl arasındaki beta çeşitliliği de düşük bulunmuştur. SIMPER Analizine göre, C.vidua 13 göl içerisinde en fazla bulunan tür olmuştur. Jaccard's benzerlik testi ve UPGMA sonuçlarına göre Karagöl gölü ile Gölcük gölü arasında yakın bir kümelenme ilişkisine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to understand the seasonal distribution and ecology of non-marine ostracod species, 5 stations around Lake Karagöl (Kıbrıscık, Bolu) were monthly studied between May 2015 and July 2016. Totally, three species (Cypridopsis vidua, Ilyocypris bradyi, Limnocythere inopinata) were reported. All species are new record for this region. L. inopinata was the most frequently occurring species that found in nearly all stations (except st. 5) and its ranges detected as pH (7.11-8.58), dissolved oxygen (DO) (2.4-11.75 mg/L), electrical conductivity (EC) (65.7-149.1 μS/cm), water temperature (Tw) (6.5-25.6 ºC) while C. vidua's range detected as pH (6.67-8.31), DO (2.4-10.05 mg/L), EC (66.1-149.1 μS/cm) and Tw (6.8-25 ºC). Considering literature ranges of these two species, our results do not show any differences. One male individual of I. bradyi was detected. According to Ostracod Watch Model (OWM), all three species showed stenochronal occurrence. Species richness was highest in fall season with three species. Alpha diversity of Lake Karagöl was found low while beta diversity of 13 lakes was relatively low. According to SIMPER Analyses, C.vidua was the most frequent species in all 13 lakes. Jaccard's similarity test and UPGMA results showed that Lake Karagöl and Lake Gölcük showed a close clustering relationship.