Sıçanlarda guanin nükleotidi ile zenginleştirilmiş diyetle beslemenin bakteriyel translokasyona etkisinin 99mTc-E. coli kullanılarak incelenmesi
Investigation of effect of feeding with enriched diet with guanine nucleotide on bacterial translocation using 99mTc-E. coli in rats
  1. Tez No: 304840
  2. Yazar: ASLI ÇITAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YURT LAMBRECHT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bakteriyel translokasyon, barsak obstrüksiyonu durumunda bakterilere karşı barsak mukozası ve barsak duvarının bariyer özelliğini yitirmesinin bir sonucu olarak oluşur. İmmün sistemini güçlendiren immünonütrientler ile enteral beslenme, barsak bariyerini kalınlaştırarak bakteriyel translokasyonu önlemektedir.Bu çalışmanın çıkış noktası; immunonütrüentlerden olan guaninin barsak tıkanıklığı oluşturulmuş sıçan modellerinde, barsak bakteri translokasyonu üzerine etkisi olup olmadığının araştırılmasıdır.Wistar Albino sıçanlar üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu normal sıçan yemi ile beslenirken, diğer iki gruba guanince zenginleştirilmiş diyetler ile beslenmiştir. Tüm sıçanlara barsak obstrüksiyonu oluşturulup, 99mTc işaretli E.coli enjekte edilmiştir. Bakteriyel translokasyon radyoaktivite ölçümü ile tayin edilmiştir.Guaninin barsak obstrüksiyonu durumunda bağışıklık sistemi ve barsak bariyerini güçlendirerek, bakteriyel translokasyonun önlenmesinde kullanılabilmesi muhtemel görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Bacterial translocation occurs as a result of the loss in case of intestinal obstruction of barrier property of intestinal mucosa and intestinal wall against bacteria. Enteral nutrition with immunonutrients strengthens the immune system thickens intestinal barrier and so bacterial translocation is prevented.The purpose of this study is to investigate to the effect of guaninin from immunonutruent on bacterial translocation in rat models with intestinal obstruction.Wistar albino rats were divided into three groups. The control group was fed with normal chow diet, the other two groups were fed with diets supplemented guanine. All rats was formed intestinal obstruction, the rats were injected with 99mTc labeled E. coli. Bacterial translocation was determined by measurement of radioactivity.Guanin seems likely to be used in the prevention of bacterial translocation in case of intestinal obstruction by strengthening intestinal barrier and the immune system.