Atomic spectrophotometric method development for mercury determination
Cıva tayini için atomik spektrofotometrik yöntem geliştirme
- Tez No: 304868
- Danışmanlar: PROF. DR. EMÜR HENDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, Hg(II) ve MeHg(I)'in türlendirilmesi ve önderiştirilmesinde çapraz bağlı poli(4?vinil piridin) üzerine aşılanmış poli(akril amid) (P4?VP?g?PAm) ve nano sıfır yüklü nikel (nZVNi)'in kullanılabilirliği araştırılmıştır. P4?VP?g?PAm ile yapılan kesikli (batch) çalışmalarda, Hg(II)'nin pH 1 ? 8 aralığında nicel (?%95) olarak sorplandığı, MeHg(I)'nın pH 1 ? 2 aralığında %1 den daha az sorplandığı, pH 3 ? 8 aralığında ise %20 ? 50 gibi bir verimle sorplandığı görülmüştür. Hg(II)'nin süreye bağlı sorpsiyonunun, 20 ve 500 mL'lik örnek hacimleri için 160. ve 270. dakikalarda nicel olarak gerçekleştiği görülmüştür. nZVNi ile yapılan kesikli (batch) çalışmalarda ise her iki cıva türünün de [Hg(II) ve MeHg(I)] pH 4 ? 10 aralığında nicel(>%96) olarak sorplandığı görülmüştür. Ayrıca, sorpsiyonun kinetiğinin de iyi olduğu görülmüştür. Toplam kapasiteye baktığımızda, P4?VP?g?PAm 817 mg Hg(II) g-1 sorbent'lik bir kapasiteye, nZVNi için ise 2500 mg Hg(II) g-1 sorbent gibi oldukça yüksek bir kapasiteye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca cıva ile sorpsiyonda yarışa giren Pb(II), Zn(II), Cu(II), Cd(II) and Fe(III) metal iyonları ile seçimlilik çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlardan her iki sorbentin de seçilen metal iyonları varlığında cıvayı seçimli olarak sorpladığı görülmüştür. Her iki sorbentin de önderiştirici olarak kullanılabilirliği, deniz, körfez ve içme suyu uygulamalarıyla başarıyla gerçekleştirilerek, P4?VP?g?PAm ve nZVNi için sırasıyla 2 ng L-1 ve 1.8 ng L-1 belirtme sınırlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, applicability of poly(acryl amide) grafted onto cross?linked poly (4?vinyl pyridine) (P4?VP?g?PAm) and nano zero-valent nickel (nZVNi) have been investigated for the preconcentration and speciation of inorganic mercury Hg(II), and methyl mercury MeHg(I). In the batch experiments with P4?VP?g?PAm beads, Hg(II) was quantitatively retained (?95%) at the pH range of 1?8, the sorption of MeHg(I) was less than 1% in the pH range of 1 ? 2 and 20 ? 50% in the pH range of 3 ? 8. Time dependence for Hg(II) sorption showed that a contact times of 160 min and 270 min were sufficient to reach equilibrium for 20 mL and 500 mL sample volumes, respectively. Subsequently, both Hg(II) and MeHg(I) were quantitatively retained by nZVNi in the pH range of 4 ? 10 (>96%). Indeed, nZVNi has very fast sorption kinetics. The uptake capacity studies showed that the P4?VP?g?PAm sorbent was able to accumulate 817 mg Hg(II) g-1 whereas nZVNi was able to accumulate 2500 mg Hg(II) g-1 which can be referred as a very high capacity. The method described allows preconcentration of Hg(II) and speciation of Hg(II) and MeHg(I). A direct batch separation mode achieved successfully selective retention of Hg(II) and MeHg(I) in the presence of Pb(II), Zn(II), Cu(II), Cd(II) and Fe(III) ions. Thus, mercury species were quantitatively retained in the presence these ions. These sorbents were used successful for application to sea, estuarine and tap water. The limits of detection (3? above blank) were for P4?VP?g?PAm and nZVNi 2 ng L?1 and 1.8 ng L?1, respectively.