Anadolu ırkı evcil koyunlarda (Ovis aries) renk yapısını belirleyen genlerin analizi
Analysis of coat-colour determinant genes in Anatolian domestic sheep (Ovis aries) breeds
- Tez No: 304877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Agouti geni (ASIP, ASP) koyunlarda ve diğer birçok organizmada renklenmeyi belirleyen en önemli genlerden biridir. Agouti geni, ?agouti sinyal proteini (ASIP)? adı verilen pigmentasyonda görevli olan proteini kodlar. Bu gende oluşan polimorfizmler ve renklenmeyi etkileyen diğer genlerle interaksiyonu sonucu birbirinden oldukça farklı desenler, kürk, yapağı ve deri rengi varyasyonları gözlenir.Bu çalışmada ASIP geninin 2. ekzonunda bulunan 5 ve 9 baz çiftlik delesyonları ve olası diğer polimorfizmleri PCR, elektroforez ve sekanslama ile belirlemek amaçlandı. Kullanılan örneklerde bu delesyonlara rastlanmamıştır, fakat bir örnekte 223 diğer örnekte 227 bç' lik insersiyonlar saptanmıştır.Renklenmeyi etkilemesinin yanı sıra ASIP geni, metabolizma ve hücresel sinyal mekanizmaları üzerinde de etkisi vardır. ASIP geninde oluşan mutasyonlar sonucunda hücresel sinyal mekanizmasında bozulmalar ve obezite, tip 2 diyabet gibi çeşitli metabolik hastalıklar görülür. ASIP geni birçok organizma da korunmuştur bu yüzden evrimsel çalışmalarda ve ekonomik açıdan büyük kayba neden olan, insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkileyen hastalıklara karşı dirençliliği arttırmak için ıslah çalışmalarında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Agouti gene is one of the most important gene which is determining the coat coloration in sheep breeds and other organisms. Agouti gene encodes ?agouti signalling protein (ASIP)? which has important roles in pigmentation. Polymorphisms in ASIP gene and interactions between ASIP and other coat color related genes, such as MC1R and TYR, result quite different coat color and pattern variations in domestic sheep breeds and other animals.In this study, 5 bp and 9 bp deletions and also other possible polymorphisms in ASIP exon 2 has been studied with using PCR, electrophoresis and sequencing techniques. These deletions weren?t detected but insertions (223 bp and 227 bp insertions) were identified in ASIP exon 2.Also ASIP gene has some effects in metabolism and cell signaling systems. Mutations in ASIP gene can result in dysregulated cell signaling system and some metabolic disorders such as obesity, type 2 diabetes. ASIP gene is higly conserved in among organisms, therefore ASIP gene can used in evolution studies and breeding for increasing resistance to diseases such as scrapie which has enormous loses and also lethal effects on sheep and humans.