İzmir ilinde gelişen bazı mavi yeşil alglerin (Cyanophyta:Cyanobacterıa) izolasyonu ve kültürü
The isolation and culture of some blue-green algae (Cyanophyta:Cyanobacteria) existing in Izmir providence
  1. Tez No: 304878
  2. Yazar: YASEMİN MİRAY DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN SUKATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Siyanobakteriler tek hücreli, serbest yaşayan ya da müsilaj kılıf içerisinde bulunan organizmalardır. Bu organizmalar ekolojik ve ekonomik değere sahiptirler. Besin takviyesi, biyolojik gübre, biyogaz eldesi gibi farklı alanlarda kullanılmaktadırlar. Gerçek çekirdekleri ve plastidleri olmayan prokaryotik organizmalar olmaları nedeniyle moleküler çalışmalar için model organizmadırlar. Siyanobakterilerin bazı türleri toksin üretmeleri nedeniyle ekolojik tahribata neden olurlar. Bazı toksinlerin de çeşitli hastalıklarının tedavisinde öncü olabileceği bilinmektedir. Siyanobakteriler denizde, tatlı suda, toprakta ve hatta havada bile bulunmaktadırlar. Bu ekstrem koşullarda yayılış gösteren organizmalarla ilgili çalışmaların yapılabilmesi için ilk olarak izolasyon işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu tez ile İzmir ili çevresinde belirlenmiş olan 5 farklı istasyondan pelajik ve bentik örneklemeler yapılmıştır. Farklı izolasyon yöntemleri uygulanarak, laboratuvarda koşullarına adapte olan siyanobakteri türlerinin izolasyonu sağlanmıştır. Işık mikroskobu altında incelenen bu türlerin morfolojik özelliklerine dayanılarak tür tayini yapılmıştır. Bunun sonucunda Phormidium tenue, Chroococcus sp., Raphidiopsis sp., Lyngbya sp. ve Pseudanabaena sp. cinslerine ait örnekler izole edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyanobacteria are single-celled organisms with mucilaginous sheaths surrounding the cells while some of them are free living. These organisms have economical and ecological importance such as biofuel production, using as biofertilizers and nutrient supplies. They preffered for molecular researches because they are lacking of plastids and membrane-bound nucleus. Some of the cyanobacteria species are harmful for the environment because of their toxins. Besides some of these toxins can be used as drugs for some illnesses. Cyanobacteria exist in all environments such as air, fresh, salt and brackish water and soil. The first step of the cyanobacterial researches is the isolation step. In this thesis, samples collected from benthic and pelagic regions of 5 different stations around Izmir providence. Different kinds of isolation procedures used for isolation procedure and the addapted ones were selected for this study. The species identification done under light microscobe according to their morphological features. As a result, Phormidium tenue, Chroococcus sp., Raphidiopsis sp., Lyngbya sp. ve Pseudanabaena sp. are isolated.