Manyetik jelatin nanopartiküllerinin hazırlanması ve kemoterapi ajanı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
Preparation of magnetic gelatine nanoparticles and investigating the possible use as chemotherapeutic agent
- Tez No: 304884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ŞANLIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Akciğer kanseri erkeklerde en sık görülen, kadınlarda görülen kanser türlerinde ise görülme sıklığı 4. sırayı alan ve ölüm oranı en yüksek olan kanser türüdür. Nanopartiküler taşıyıcı sistemlerin hasta dokuya hedeflendirilmesi ve terapötik indeksi artırma çalışmalarında manyetik hedeflendirme kullanılmaktadır. Cisplatin kimyasal olarak sentezlenen, çekirdeğinde platin ağır metali içeren basit ancak etkili bir ilaçtır. Klinikte akciğer, kolon, mide, over ile baş ve boyun tümörlerinin tedavisinde gerek tek başına gerekse başka ilaçlar ile kombine edilerek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.Çalışmanın amacı, manyetik jelatin nanopartiküllerin hazırlanması, cisplatin ilacının partiküllere adsorpsiyon yolu ile yüklenmesi ve her adımda nanopartikül karakterizasyonunun yapılmasıdır. Elde edilen sonuçlar nanopartikül boyutunun 301 nm olduğunu ve ilaç yükleme veriminin %94 olduğunu göstermiştir. Cisplatin yüklü manyetik jelatin nanopartiküllerinin manyetizasyon miktarının 0,1 T manyetik alanda 20,2 emu/g olup dışarıdan uygulanacak olan manyetik alanda cevap oluşturacak kadar yüksek olduğu bulunmuştur.Sonuç olarak, hazırlanan cisplatin yüklü manyetik jelatin nanopartiküllerinin dışarıdan uygulanan manyetik alanla kolaylıkla yönlendirilebilir olması ve ilacın nanopartiküler sistemde deriştirilmesiyle kemoterapötik indeksi artacağı, özellikle akciğer kanserinde kemaoterapi ajanı olarak kullanılabilirliğinin mümkün olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a cancer type that mostly seen cancer in men, the fourth common cancer type in women contrary to other cancer types and death rate is the highest one. In some studies, magnetic controlling is used for targeting of nanoparticular carrier systems to diseased site and increase the therapetic index of drug. Cisplatinium is a simple but effective drug that contains platinium, which is one of the heavy metals, can be synthesised by chemically. It is used to treat lung, head and neck, stomach, ovarian and colon cancer either alone or in combination with other chemotherapeutic agents.The aim of this study is synthesis of magnetic gelatine nanoparticles, loading cisplatinium to particles by adsorption technique and characterization of nanoparticles in each step. Obtained results revealed that the size of nanoparticles was 301 nm and the cisplatinium adsorption yield is 94%. The prepared cisplatin loaded magnetic gelatine nanoparticles showed 20 emu/g response in 0,1 T magnetic field which is enough to be controlled from externally under a magnetic field.As a consequent, it was believed that, since the cisplatinium loaded magnetic gelatine nanoparticles can be control by external magnetic field and concentrating the drug onto nanoparticular system may cause to increase therapeutic index, prepared nanoparticulate system should be useful as a chemotherapeutic agent especially for lung cancer.