Su kaynaklarında bulunan seçilmiş kirletici moleküllerin biyolojik moleküllerle etkileşiminin moleküller modelleme yoluyla incelenmesi
Investigation of the interactions between selected contaminators in water resources and biological molecules by molecular modeling
- Tez No: 304883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK SELÇUKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde bir herbisit türevi olan Alaklor ve bozunma ürünlerinin kimyasal özellikleri, mekanizmaları ve biyolojik moleküllerle olan etkileşimleri, bir çeşit kuantum kimyasal yöntem olan DFT yöntemiyle hesapsal olarak incelenmiştir. Bu çalışmada Alaklor ve onun bozunma ürünleri olan 2-kloro-N-(2',6'-dietilfenil)asetamid (CDEPA), 2,6-dietilanilin (DEA), 2-Hidroksi-2?,6?-dietil-N-metoksimetilasetanilid (Hidroksi Alaklor) ve Sistein optimizasyonları DFT B3LYP/6-31G* seviyesinde yapılmıştır. Ayrıca Alaklor'un Sistein ile etkileşimi incelenmiştir. Alaklor'un Sistein'in ?SH grubu ile kendi üzerinde bulunan karboksil grubu oksijeni üzerinden ve Metoksimetil grubu oksijeni üzerinden etkileştiği aynı seviyede hesaplama ile gösterilmiştir. Bunun dışında Alaklor'un hidroksil radikali varlığında nasıl bir tepkime mekanizması izlediği incelenmiştir. Mekanizma incelemesi iki aşamada yapılmıştır. Birinci mekanizma aynı anda kopma ve bağlanmanın gerçekleştiği tek basamaklı mekanizma, diğeri ise önce kopmanın gerçekleşip ardından bağlanmanın gerçekleştiği iki basamaklı mekanizma olarak çalışılmıştır. Mekanizmaların belirlenmesi ile en çok kullanılan herbisitlerden olan Alaklor ve o aileden olan diğer herbisit türevlerinin çevreye ve insanlara olan olumsuz etkilerini azaltmak için yapılan diğer çalışmalara bir öngörü niteliği taşıması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical properties, mechanisms and interactions with biological molecules of alachlor, a herbicide derivative, and its degradation products were investigated by DFT quantum chemical methods. Alachlor and its degradation products which are 2-chloro-N-(2?,6?-diethylphenyl)acetamide (CDEPA), 2,6-diethylaniline (DEA), 2-Hydroxy-2?,6?-diethyl-N methoxymethylacetanilide (Hydroxy Alachlor) and cysteine were optimized at DFT B3LYP/6-31G* level. Also interactions between alachlor and cysteine were calculated at the same level. It is observed that alachlor interacts with the ?SH group on cysteine by using its oxygens on carboxyl and metoxymethyl groups. In addition to this, reaction mechanisms of alachlor with hydroxyl radical were examined. Two alternative mechanisms were investigated. The first is a concerted single step mechanism in which cleaveage and linkage occur simultaneously. The latter is a two-step mechanism in which cleaveage and linkage occur sequentially. Determining the reaction mechanisms of alachlor, which is mostly used as herbicide, will lead the further investigations to reduce negative effects of alachlor and other herbicides from same family on enviroment and public health.