Ege bölgesinde yayılış gösteren cladonıa cinsinin biyoçeşitliliği
Biodiversity of the genus Cladonia distributed in Aegean region
- Tez No: 304894
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET ŞENGONCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde Ege Bölgesi'nde yayılış gösteren Cladonia cinsinin biyoçeşitliliği, klasik sistematik ve kromatografik yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Daha önceden Ege Bölgesi'nden 36 lokalitede Cladonia türleri bilinmekteyken, bu çalışma ile bilinen lokalite sayısı 121'e çıkmıştır. Yaptığımız çalışma ile, C. uncialis subsp. biuncialis Türkiye için, C. magyarica ve C. monomorpha ise Ege Bölgesi için yeni kayıt, Türkiye için ise ikinci kayıt verilmiştir. Ayrıca, C. strepsilis'in yanlış teşhis olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma sonunda, Ege Bölgesi'nden bilinen tür ve tür altı takson sayısı 20'ye yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biodiversity of the genus Cladonia in Aegean Region was studied by classical systematics and chromatographic methods. The known locality of the Cladonia species was increased from 36 to 121. By this thesis, C. uncialis subsp. biuncialis was reported new to Turkey, while both C. magyarica and C. monomorpha was reported new to Aegean Region and second time from Turkey. Cladonia strepsilis turned out as misidentification. After this study, the known specific and intraspecific taxa from Aegean Region was increased to 20.