Parameters influencing the yield and composition of the essential oil from vitex agnus-castus plants and comparasion of the local differences
Vitex agnus-castus bitkisinde uçucu yağların kompozisyonu, verime etki eden parametreler ve bölgesel farklılıkların karşılaştırılması
  1. Tez No: 304893
  2. Yazar: LÜTFİYE VAROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HASAN ERTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, Vitex agnus-castus bitkisinin meyve, yaprak ve çiçeklerinden elde edilen uçucu yağın kimyasal kompozisyonu bölgesel farklılıklara göre incelenmiştir ve ekstraksiyon metotları karşılaştırılmıştır.Vitex agnus-castus bitkisi geleneksel olarak halk sağlığında kullanılır. Son dönemlerde bu bitkinin meyvelerinin kadın hormanları üzerine olan etkisi dikkat çekmiştir. Klinik çalışmalar, bazı kadın haslatıklarının tedavisinde iyileştirme özelliğinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.Bu çalışmada, Vitex agnus-castus bitkisinden farklı metodlarla uçucu yağ elde edilmiştir. Bu metodlar Klevenger yöntemi ve Mikrodalga Yardımıyla Özütleme yöntemleridir. Vitex agnus-castus bitkisinin analizinde kütle dedektörlü Gaz Kromatografi (GC-MS) sistemi kullanılmış ve 40'dan fazla tür tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has investigated the essential oil composition of Vitex agnus-castus plant?s fruit, leaves and flowers; variations in the composittion of species based on geographical differences and comparision the extraction methods.The Vitex agnus-castus has a long tradition in folk medicine. The influence which Vitex agnus-castus plants exert on the female hormonal household has recently received considerable attention, and clinical studies revealed an increase in nursing ability and positive results in the treatment of several female cycle anomalies.In this study, for the extraction of the oil from Vitex agnus-castus plants two different methods were used; Clevenger apparatus extraction and Microwave Associated Extraction (MAE). Analyses of the essential oil from Vitex agnus-castus plants, Gas Chromatography with mass detector (GC-MS) system were used and more than 40 species unequivocally identified.