Stereomerkeze sahip çeşitli pirimidin bileşiklerinin multikomponent reaksiyon yöntemi ile sentezi ve ileri kademe reaksiyonlarının araştırılması
Synthesis of various pyrimidine derivatives with stereocenter via multicomponent reaction method and investigation of advanced level reactions
  1. Tez No: 450442
  2. Yazar: ERDEM ERGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESVET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Biginelli reaksiyonu ile stereomerkeze sahip çeşitli tiyoksopirimidin türevleri dibenzoil metan, anisaldehit ve tiyoüre kullanılarak sentezlendi. Çıkış maddesi olarak sentezlenen 5-benzoil-6-fenil-4-(4-metoksifenil)-1,2,3,4-tetrahidro-2-tiyoksopirimidin (E-1) bileşiğinin ileri kademe reaksiyonları araştırıldı. Ayrıca 5-benzoil-6-fenil-4-(4-metoksifenil)-1,2,3,4-tetrahidro-2-tiyoksopirimidin bileşiğinin dietil-2-bromomalonat ile reaksiyonu sonucu özel isimli reaksiyonlar sınıfında olan Eschenmoser sülfür ayrılma reaksiyonu başarılı bir şekilde gerçekleştirildi ve dietil 2-(5-benzoil-4-(4-metoksifenil)-6-fenil-3,4-dihidropirimidin-2(1H)-iliden)malonat bileşiği elde edildi. Sentezlenen tüm bileşiklerin teorik hesaplamaları, antioksidan kapasitesi ve elektrokimyasal özellikleri incelendi. Elde edilen bütün pirimidin türevi bileşiklerin yapıları elementel analiz, IR, 1H ve 13C NMR spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatıldı. Ayrıca çıkış maddesi olarak elde edilen E-1 bileşiğinin tek kristal X-ray analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The thioxopyrimidine derivatives with stereocenter were synthesized using dibenzoylmethane, anisaldehyde and thiourea by Biginelli reaction. 5-Benzoyl-6-phenyl-4-(4-mehtoxyphenyl)-1,2,3,4-tetrahydro-2-thioxopyrimidine (E-1) which was synthesized as a starting material, and researched advanced stage reactions. In addition, diethyl 2-(5-benzoyl-4-(4-methoxyphenyl)-6-phenyl-3,4-dihydropyrimidin-2(1H)-ylidene)malonate was obtained via Eschenmoser sulfide reaction from 5-benzoyl-6-phenyl-4-(4-methoxyphenyl)-1,2,3,4-tetrahydro-2-thioxopyrimidine. The structures of all compounds were characterized with elemental analysis, IR, 1H and 13C-NMR spectroscopic techniques. The X-ray diffraction methode was used compound E-1. All the otherhand the theoric calculations, antioxidant capacities and electrochemical properties were studied for all compounds.