Türkiye endemiği Verbascum lydium var. lydium bitkisinin in vitro çimlenmesi üzerine farklı ışık, sıcaklık ve besi ortamlarının etkileri ve elde edilen bitkileri doğaya aktarma çalışmaları
Effects of different light, temperature and culture media on in vitro germination of Turkish endemic Verbascum lydium var. lydium plant and acclimatization of the cultured plants to the outdoor conditions
  1. Tez No: 304902
  2. Yazar: NİLAY ORUÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN AKÇAM OLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Verbascum L. cinsi Scrophulariaceae familyası üyesi olup, ülkemizde 185'i endemik 233 tür ile temsil edilmektedir. Bu çalışmada, bu endemik türlerden Bozdağ (Ödemiş, İzmir: 1600 m)'dan toplanan ve `yakın tehdit altında' (NT) kategorisinde yer alan Verbascum lydium var. lydium tohumlarının in vitro şartlarda çimlenme ve çimlenen tohumlardan gelişen fidelerin gelişim yetenekleri araştırılmıştır.Bu amaçla tohumların çimlenmesi ve ortaya çıkan fidelerin gelişimi için farklı besi ortamları (besleyici içermeyen sulu agar (0.8% [w/v]), yarım ve tam kuvvet Murashige-Skoog (MS)) ile farklı çevresel koşullar (sıcaklık: 19 ve 25 °C; ışık: aydınlık (16/8 fotoperiyod) ve karanlık) denenmiştir.Tohumlar, ikinci haftanın sonunda en yüksek oranda (% 84) sulu agarda, 25 °C sıcaklık ve 16/8 fotoperiyodda sağlanan aydınlık şartlarda çimlenmiştir. En iyi fide gelişimi (KA/TA oranı: % 8.4) yine 25 °C sıcaklık ve aydınlıkta, ancak besi ortamı olarak tam kuvvet MS'de kaydedilmiştir.Yaklaşık 6 aylık fideler, yeterli kök gelişimi de gözlendiği için, Bitki toprağı içeren kültür kaplarında aklimatize edilmişlerdir. Hayatta kalma başarıları % 67 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Verbascum L., which belongs to the Scrophulariaceae family, is represented by 233 species, 185 of which are endemics, in Turkey. In this study, in vitro germination and development of grown seedlings of endemic and 'near threatened' (NT) plant Verbascum lydium var. lydium was researched. Seeds of the plant has been gathered from Bozdağ (Ödemiş, İzmir: 1600 m).The germination of the seeds and the development of the seedlings was examined with different mediums (water agar (0.8 % [w/v], half and full strength Murashige-Skoog (MS)) and environmental conditions (temperature: 19 and 25 °C; light: light(16/8 photoperiod and dark).After fourteen days , the highest germination ratio was in water agar, 25 °C and light conditions (84 %). The best seedling development (DW/FW ratio: 8.4 %) was recorded in 25 °C and light conditions, but in full strength MS medium.6 months old seedlings, when sufficient root development was observed , they were acclimatised in culture pots which contains Plant soil. It was found that survival percentage of plants was % 67 at the greenhouse conditions.