Sığırkuyruğu (Verbascum bombyciferum Boiss.) bitkisindeolusan beyaz yünümsü yapının kimyasal ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the chemical and physical properties of the white woolish structure in the mullein (Verbascum bombyciferum Boiss.) plant
  1. Tez No: 1004968
  2. Yazar: PINAR KIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
Özet
Scrophulariaceae (sıracagiller) ailesinden Türkiye'de 243 tür ile izlenen 129 hibrit yayılışı gösteren Verbascum (sığırkuyruğu)türüne ait Bursa endemiği Verbascum bombyciferum bitkisi yılın özellikle Haziran-Ağustos aylarında sarı renkli çiçekler açan 20 ile 150 cm boylarında otsu bitkilerdir. Bu çalışmada Verbascum bombyciferum Boiss. te gövde, çiçek ve yaprak üzerindeki beyaz yünümsü tüylerin su, metanol, etanol, hekzan ve kloroform olmak üzere beş farklı çözücüde maserasyon metodu ile ekstraksiyonu yapılmıştır. Ekstraksiyonda elde edilen örneklerin FTIR, H-NMR ve HPLC teknikleri ile içerik analizleri yapılmıştır. Analiz sonucunda elde verilerle bitkinin yünümsü yapısında bulunan maddelerin yapıları aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Verbascum bombyciferum, a species belonging to the family Scrophulariaceae (figworts), is part of the Verbascum (mullein) genus, which is represented in Turkey by 243 species and 129 hybrids. V. bombyciferum is a herbaceous plant growing between 20 and 150 cm in height, producing yellow flowers predominantly between June and August. In this study, the white woolly trichomes found on the stem, flowers, and leaves of Verbascum bombyciferum Boiss. Were extracted using the maceration method with five different solvents: water, methanol, ethanol, hexane, and chloroform.The extracts obtained were analyzed using FTIR, ¹H-NMR, and HPLC techniques. Based on the analytical results, efforts were made to elucidate the chemical structures of the compounds present in the plant's woolly surface tructures.