Photobiological hydrogen production from sugar beet molasses
Şeker pancarı melasından fotobiyolojik hidrojen üretimi
- Tez No: 304937
- Danışmanlar: DR. EBRU ÖZGÜR, PROF. DR. MERAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı mor kükürtsüz bakteriler tarafından sükroz ve melastan biyolojik hidrojen üretimini araştırılmasıdır. Dört farklı mor kükürtsüz bakteri'nin (Rhodobacter capsulatus (DSM 1710), Rhodobacter capsulatus YO3 (Hup-), Rhodopseudomonas palustris (DSM 127) ve Rhodobacter sphaeroides O.U.001 (DSM 5864)) sükroz ve melas üzerine hidrojen üretim kapasiteleri test edilmiştir. Fotobiyolojik hidrojen üretimleri 50 ve 150 ml'lik küçük ölçekli fotobiyoreaktörlerde gerçekleştirilmiştir. Fotobiyolojik hidrojen üretimi sürecinde üretilen hidrojen miktarı, büyüme profilleri ve ortamın pH'ı kaydedilmiştir. Deneyler süresince organik asitler ve sükroz tüketim oranları kromatografi (HPLC) ile belirlenmiştir. Maksimum hidrojen üretim hızı R. palustris (DSM 127) tarafından sükroz ve melastan sırası ile 0.78 (mmol/lc.h) and 0.55 (mmol/lc.h) olarak elde edilmiştir. İkinci olarak bu bakterilerin birlikte kültürleri çalışılmıştır. Maksimum hidrojen üretim hızıR. sphaeroides O.U.001 (DSM 5864) and R. palustris (DSM 127)' in birlikte oluşturduğu kültür tarafından 1.0 (mmol/lc.h) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study was to investigate biological hydrogen production from sucrose and molasses by purple non-sulphur bacteria (PNS). The hydrogen production capacities of four different PNS bacteria (Rhodobacter capsulatus (DSM 1710), Rhodobacter capsulatus YO3 (Hup-), Rhodopseudomonas palustris (DSM 127) and Rhodobacter sphaeroides O.U.001 (DSM 5864)) were tested on sucrose and molasses. The photobiological hydrogen production were performed in 50 ml and 150 ml small scale photobioreactors, in batch mode. The produced hydrogen quantities, bacterial growth profiles and pH of the media were recorded through thephotobiological hydrogen production processes. Organic acids and sucrose consumption rates were determined by HPLC during the experiments. The maximum hydrogen productivitiy of 0.78 (mmol/lc.h) and 0.55 (mmol/lc.h) was obtained by R. palustris (DSM 127) on sucrose and molasses, respectively. Secondly, co-cultivation of these bacterial strains was studied. The maximum hydrogen productivity by co-cultivation of R. sphaeroides O.U.001 (DSM 5864) and R. palustris (DSM 127) was found as 1.0 (mmol/lc.h).