A study on values, problems and potentials of the traditional dwellings in Karabağlar-Muğla
Muğla Karabağlar yaylası geleneksel konut mimarisi değer, sorun ve potansiyelinin değerlendirilmesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 304947
  2. Yazar: BARIŞ ALİ TİMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİA GÜL ASATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
1977 yılında sit alanı olarak tescil edilen Muğla'nın Karabağlar yaylası; aile ölçeğinde tarımsal üretim alt yapısına dayalı geleneksel bir yerleşim alanıdır. Geleneksel Muğla kent yaşantısında; Muğla şehir merkezinde yaşayan aileler, kışlık yiyecek hazırlıkları için erken ilkbahardan sonbahar ortalarına kadar bu göç bölgesinde yaşar; Karabağlar'ın sağladığı verimli bahçelerinde tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetlerinde bulunurlardı. Geleneksel ve kültürel altyapısı, doğal güzelliği nedeniyle Muğla kenti için her zaman bir prestij bölgesi olagelmiş Karabağlar; özellikle de son yıllarda hızla büyüyen Muğla Üniversitesi'ne, bu büyümeye parallel olarak gelişen Kötekli bölgesine ve bu bölgeleri şehir merkezine bağlayan gelişim aksına komşuluğu nedeniyle üzerine güçlü bir yapılaşma baskısı çekmiş ve bu baskı kendini yüksek arsa ve emlak fiyatları olarak göstermiştir. Bu durum Karabağlar'da ya hızlı ve bilinçsiz restorasyon uygulamalarına ya da arsaları daha sonra değerlendirilmek üzere geleneksel yapıların yıkılmak üzere tamamiyle terk edilmelerine yol açmıştır. Bu nedenle Karabağlar geleneksel, kentsel, mimari ve doğal değerlerini yitirme tehlikesi altındadır.Bu çalışma halihazırda üretilmiş kentsel ölçekli koruma çalışmalarına mimari ölçekte bilgi aktarmayı; Karabağlar geleneksel konutlarının değer, problem ve potansiyellerini ortaya koymayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
Karabağlar district of Muğla, which was registered as a conservation site in 1977, is a low density traditional settlement which has had a family scale agricultural production background. Most of the families, living in the town center, used to migrate to their houses and their farms in that fertile district from the spring till the autumn in order to prepare their needs of foods for the winters as the production of family scale agriculture and animal husbandry. Today the district is located next to Muğla University campus in Kötekli district in the south and neighbors the axis relating university to the city center in the west. The land values in Karabağlar are very high because the area has always been a prestige zone for the citizens of Muğla because of its cultural and traditional background and the natural beauty. Unfortunately these characteristics lead either to rapid and unconscious restoration interventions or to the total abandoning of the traditional buildings to collapse in order to use the land in future. Therefore; Karabağlar is in danger of losing its traditional, urban, architectural and natural characteristics.This study seeks to fulfill the already made urban-scaled conservation studies with the architectural-scaled data. It aims to determine the values, problems and potentials of the traditional dwellings in Karabağlar-Muğla.