Integration of The Roman Remains in Ulus Ankara within the current urban context
Ulus, Ankara?da bulunan Roma Dönemi kalıntılarının mevcut kentsel bağlama entegrasyonu
- Tez No: 304946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kentsel arkeolojik alanlar, kentin tarihinin önemli izlerini taşırlar ve bu yüzdentüm değerleriyle korunmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdırlar. Kentsel bağlamiçerisinde hayatta kalabilmeleri için içinde var oldukları güncel bağlama entegreolmaları önemlidir. Bu çalışmada Ankara'nın Ulus semtinde bulunan dört kentselarkeolojik alan entegrasyon durumlarının anlaşılabilmesi amacıyla analizedilmiştir. Bu analiz için de APPEAR Projesinin kavramsal çerçevesinin ve önerdiğimetodun temel araçlar olarak kullanıldığı bir metot kurgulanmıştır.Bu bağlamda, öncelikle Ankara, Ankara'daki Roma dönemi kalıntıları ve APPEARmetoduna ilişkin genel bir çerçeve çizilmiş ve konunun Türkiye'deki güncel yasalçerçevesi tartışılmıştır. Daha sonra, Roma Hamamı Açık Hava Müzesi, CardoMaximus, Augustus ve Roma Tapınağı ve Roma Tiyatrosu için analizleryapılmıştır. Sonuç olarak da bu alanların Ulus'un bu günkü kentsel bağlamınaentegre olabilmeleri için temel ilkeler ve öneriler ortaya konmuştur.Bu dört alanda yürütülen analizler göstermiştir ki, Ulus'daki kentsel arkeolojikalanlar şu anki durumlarıyla değerlendirildiklerinde, kent bağlamına entegreolabilmiş değildirler. Bu durum Roma dönemi arkeolojik kalıntıları için tehditoluştururken kent içinde de bu alanlar kullanılmayan ve anlamını kaybetmişboşluklar olarak sorun teşkil etmektedirler. Bu çalışma Ulus'daki arkeolojikalanların kent bağlamına entegrasyonunu sağlamak amacıyla yapılacak projeleriçin temel prensipler sunarken alanların bağlamsal bütünlüğünü güçlendirmek veentegrasyonlarını sağlamak için kullanılacak araçlara referans veren üç anakavram ortaya koymaktadır: ulaşılabilirlik, görünürlük ve anlaşılabilirlik.
Özet (Çeviri)
Urban archaeological sites are important traces of history in the cities and shouldbe conserved for the next generations with their values. For their survival in theurban context it is essential to integrate them to the current urban context theyexist in. In this study, four urban archaeological sites in Ulus, Ankara are analyzedfor understanding their states of integration by constructing an analysis method.In this process the conceptual frame and methodology offered by the APPEARProject were regarded as basic tools.Within this scope, firstly a general overview is put forward about the APPEARMethod, Ankara and Roman Remains in Ulus with also discussing the currentlegal framework in Turkey. Afterwards the analysis is done on the archaeologicalsites; Roman Baths Open Air Museum, Cardo Maximus, Augustus and RomaTemple and Roman Theatre. Finally the fundamental principles and options areput forward for these Roman remains? integration in the current urban context.The analysis conducted on the four urban archaeological sites reveal that theRoman remains in Ulus are not integrated with their current urban context Thissituation is threatening their survival while causing problems both for theremains themselves and the city. The study while defining basic principles for thesites? integration it also puts forward three fundamental concepts that shouldguide the enhancement projects. These are: Accessibility, Visibility andIntelligibility which are regarded as the tools for strengthening the contextualunity of the sites and their integration in the urban context.