Structural modelling, analysis, evaluation and strengthening of Perge Southern Gate Hellenistic towers
Perge güney kapısı Helenistik kuleleri yapısal modelleme, analiz, değerlendirme ve güçlendirme çalışması
- Tez No: 304950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRER, DOÇ. DR. NERİMAN ŞAHİN GÜÇHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Perge Antik Şehrinin yaşlanmaya karşı verdiği mücadele,en belirgin olarak, halen bazı kısımları 20 m yüksekliğe kadar ulaşan Helenistik Kuleler Kalıntıları'ndan anlaşılmaktadır. Yapıldığı dönem ve mimari özellikleri açısından benzerleri ile karşılaştırıldığında Anadolu'da yer alan en belirgin örnektir.Ancak Kule Kalıntılarının yapısal narinliklerine bağlı olarak yok olma riski altında bulunmaları, geniş kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma yapılmasını gerektirmektedir. Buna bağlı olarak, kulelerin yapısal davranışının lineer olmayan modelleme teknikleri ile araştırılması bu çalışma kapsamında gerçekleştirilmiştir.Birincil analitik modellemeler (lineer-elastik makro-modeller) SAP2000 yazılımı ile gerçekleştirilirken; ayrık eleman modeleri için ANSYS-Ls DYNA, ABAQUS yazılımları kullanılmıştır. Modellemelerin doğrulanması arazide, Doğu Kule üzerinde yapılan ortam titreşim dinamik testleri sonuçları ve basit mühendislik hesaplarınca gerçekleştirilmiştir.Restitüsyon Geometrileri üzerinde yapılan yapısal davranış araştırmaları sonucu elde edilen verilere de bağlı olarak, günümüz kule kalıntılarının, sismik hareketliliklere karşı stabilite performansları incelenmiştir. Çağdaş koruma prensipleri sınırlarında kalarak en uygun müdahalenin çıkarılması için 4 farklı güçlendirme yönteminin stabiliteye katkıları karşılaştırılarak araştırılmıştır. Çalışma SAYKA Restorasyon, Mimarlık Ltd. Şti. tarafından üstlenilmiş Perge Helenistik Kuleleri Restorasyon Projesinin önemli bir kolunu oluşturmaktadır. Çok disiplinli bir çalışma grubuyla yürütülen, yapısal davranış araştırmalarında ?yapıya minimum müdahale? öngörülmüş; büyük sismik hareketlilikler sırasında yapısal dayanım performansı gösterebilecek, optimum çözüm kararı ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The successive struggle of Perge Antique City to resist against aging is clearly signified by Hellenistic Towers Ruins, parts of which still reaches up to 20 m high. Being a most reflecting example located at Anatolia, it clearly signifies its construction period and function compared to other examples that constitutes the same features.However, There exist a certain requirement of detailed and wide ranging conservation study for finding remedy to cope with risk of further collapse, which is originated from the slender geometry of Towers Remains. Therefore, the need of a survey on the structural behaviour of towers with non-linear analytical modelling techniques is fulfilled in this study.Preliminary analytical modelling (linear-elastic, macro models) was performed by using SAP2000 while, following detailed discrete stone element modelling examinations were performed with ANSYS-Ls DYNA, ABAQUS Software. Verification for simulations were made with results related with ambient vibration dynamic testing performed at Eastern Tower and Closed-form, simple calculations.In the light of results bound to structural behaviour investigation on reconstitution, stability performance of today's ruins was examined against seismic activities. Four different strengthening methods were considered and their contributions to stability were compared in order to reach at the most appropriate intervention scheme obeying contemporary restoration criteria. The study formed a significant sub branch work of a restoration project of which charge was undertaken by SAYKA Restoration, Architecture Ltd. Co. Being a part of multi-disciplinary teamwork, structural investigation research was concluded to an optimum solution, which foreseen ?minimum intervention to the building? assuring performance under seismic loading of large earthquakes.