Effects of way finding affordances on usability of virtual world environments in terms of users' satisfaction, performance, and mental workload: Examination by eye-tracking and fnir device
3 boyutlu sanal ortamların yön bulma araçlarının kullanılabilirlik üzerindeki etkisinin kullanıcı memnuniyeti, performansı ve bilişsel yük açısından, göz izleme ve FNIR aygıtı ile test edilmesi
- Tez No: 304949
- Danışmanlar: DR. TUNÇ DURMUŞ MEDENİ, YRD. DOÇ. DR. SANİYE TUĞBA BULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Bu çalışmanın amacı Second Life ortamında yer alan ODTÜ sanal kampüsünün kullanılabilirliği üzerinde yön bulma araçlarının etkisini kulllanıcıların memnuniyeti, performansı ve bilişsel yük açısından test etmektir. Bu çalışma Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğrencisi 36 kişi ile gerçekleştirildi. Katılımcılar rast gele harita, levha, ses, ajan ve control gruplarına atandı. Çalışmada katılımcılara ODTÜ sanal kampüsünde yer,yöne bulma görevleri verildi. Katılımcılar görevleri gerçekleştirirken göz hareketleri, göz izleme cihazı ile incelendi. Ayrıca, katılımcıların ön beyinlerinde oluşacak bilişsel yüklenme alanları fNIR cihazı ile taranarak hangi alana daha çok bilişsel yüklenme olduğu belirlendi. Memnuniyet puanına açısından gruplar arasında anlamlı bir fark gözlemlenmedi. Fakat, görevi başarma, görev tamamlama mesafesi, zamanı, yer/yön bulma araçlarına bakış süreleri ve bilişsel yük açısından gruplar arasında anlamlı farklar gözlendi. Ajan grubu görevi başarma puanı açısından en yüksek puan ortalamasını elde etti, fakat, harita grubu görev tamamalama mesafesi, zamanı ve yer/yön belirtme araçlarına bakış süresi açısından en yüksek puan ortalamalarını aldığı gözlendi. Ayrıca, aja grubunun bilişsel yük ortalamasının digger gruplardan yüksek olduğu fakat control grubunun en düşük bilişsel yüke puan ortalamasına sahip olduğu gözlendi.Bu çalışmanın sonuçları, ODTÜ sanal kampüsündeki yön bulma araçlarının tasarımına rehberlik etmesi amacı ile kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to test the effects of different way finding affordances on the usability of METU virtual campus built in Second Life virtual world in terms of users? satisfaction, performance and mental workload. This study was conducted with 36 participants who are students at the Middle East Technical University. Participants were randomly put on of the five groups namely map, signboard, voice and agent groups and a control group. The participants were given navigational tasks in METU virtual campus within Second Life. In the experiment, the eye movements of the participants were examined with eye tracking tool in order to determine the areas which participants paid attention most. Also mental work load in their prefrontal cortex was examined with fNIR device. There was no significant difference among groups in terms of satisfaction, however; there were significant difference among groups in terms of task completion accuracy, time, length, navigation cue gaze duration and mental workload. Agent group has the highest accuracy score, map group has the highest time, length and navigation cue gaze duration score. Moreover, agent group has the highest mental workload but control group has the lowest mental workload.The results of the tests were used to provide guidance for the design of way finding affordances in METU virtual campus.