Vernacular timber houses of Uzungöl: Examining/analyzing them in their re-functioning process
Uzungöl?ün geleneksel evleri: Evlerin dönüşüm sürecinde analizi
  1. Tez No: 304951
  2. Yazar: ÜMİT GÖKHAN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmanın amacı Trabzon ili Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl Beldesi'ndebulunan geleneksel konutların yapısal ve mimari özelliklerini ortaya koymak, evlerinözgün mimari karakterinin kaybolmamasını sağlamak amacıyla evlerde görülenfiziksel müdahalelerin niteliğini ve karakterini saptamaktır.Bu amaç doğrultusunda, önce bölgenin, sonra yörenin tarihi, coğrafi / fizikselözellikleri, genel yerleşim doku karakteri ve sosyo-ekonomik yapısı hakkındayapılmış olan çalışmalar incelenmiştir. Yöredeki evlerde görülen fizikselmüdahalelerin niteliğini anlamak üzere doğru ve güvenilir sonuçların alınabileceğibir çalışma alanı belirlenmiştir. Çalışma alanında bulunan her bir tescilli yapıçalışılmış ve geleneksel Uzungöl Evi'nin karakteristik özellikleri saptanmıştır.Yapılardan toplanan bilgilere ek olarak, çalışılan yapıların her biri yapısal ve mimariölçekte değişen detaylarda belgelenmiştir.Evlerde yapılan değişikliklerin niteliğini ve karakterini anlamak üzere her bir evdegözlenen müdahaleler incelenmiştir. Böylece çalışma sonunda evlerde belirli tiplerdemüdahale gruplarının bulunduğu görülmüştür. Çalışma alanındaki değerlersaptanmış, korunması gerekli unsurlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define structural and architectural features of vernacularhouses in Uzungöl, town of Çaykara, Trabzon and to determine intervention types ofhouses in order to prevent loosing original architectural characteristics.For this purpose, the studies that were carried out about the history,geographical/physical character, settlement pattern and socio-economic character ofthe region in general and the district of the study area were surveyed. To be able totake reliable results, a study area, which has a representative character, was defined.All registered houses in the study area were surveyed and building characteristics ofUzungöl were identified. Beside gathering information, all surveyed buildings wasdocumented in various details as structural scale and architectural scale.In order to examine the intervention character at houses in the district, all appliedinterventions at houses were documented. At the end of the documentation, specificintervention types were found. Values of the study area were listed andphysical/architectural features that decided be preserved were identified.