Korunacak taşınmaz değerler için uygulamaya yönelik 'sistematik bir saptama-belgeleme ve değerlendirme modeli'
A Systematical identification-documentation-interpretation model for the preservation of vernacular architecture
- Tez No: 5316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER HACIBALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
II KORUNACAK TAŞINMAZ DE?ERLER ÎÇÎN UYGULAMAYA YÖNELİK“SİSTEMATİK BİR SAPTAMA-BELGELEME VE DE?ERLENDİRME MODELİ”Yüksek Lisans Tezi Kemal SOYER GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÖZ Ülkemizde, sivil mimari örneklerinin saptanması ve belgelenmesi standart“Tescil fişleri”ile yapılmaktadır. Bu formlar (fişler) genellikle, yapılar ve onların tarih sel çevreleri ile ilgili ayrıntılı ve yeterli bilgileri içermemektedir. '. He^ yapı, kendi koşullarına sahiptir ve bu belirli koşullara göre ele alınması gerekir. Ancak; kültürel mirasın korunması ile ilgili olarak görev başın da bulunan Kurullar, özel değil, çok genel ilkelerle ve kurallarla icraat yapmaktadırlar. Bu yapılar ile çevresi nin maddi ve manevi değer kaybına uğramalarına neden ol maktadır. Çalışmamızın amacı, bu kaybı en aza indirmek için yeni bir model oluşturmak ve en küçük detaydan baş layarak bütüne doğru bir koruma sağlamaktır. Yapı Kimlik Kartı“, diğeri ”Koruma Kartı“ olmak üzere, bu modelde kul lanılmak üzere iki form geliştirilmiştir. Ayrıca, çalışma mız, kültürel mirasın korunması ile ilgili kuruluşların yeni modelimize göre yeniden organize edilmesi için gerekli ”Yasal-Idari-Denetimsel" öneriyi de içermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill A SYSTEMATICAL IDENTIFICATION- DOCUMENTATION- INTERPRETATION MODEL FOR THE PRESERVATION OF VERNACULAR ARCHITECTURE M.Sc. Thesis Kemal SOYER GAZÎ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE September 1988 ABSTRACT In our country, the identification and documentation of exampits of vernacular architecture is done by standard“registration forms”. These forms do not include detailed oud sufficient information concerning with the buildings or their historical environs. Each building has its own conditions and needs to be taken into account according to these specific canditions but the comissions which are in charge of the preservation of historical heritage act not according to specific but very general principles and rules. This causes the lack of material and moral value of the building and its environment. The aim of our study is to create a model in order to minimize this lack and provide a preservation beginning from every single detail to the whde. Two forms, one“Building Identification Card”and the other,“Preservation Card”are arranged for the use of this model. This study also includes a“Legal-Administrative-Supervisory”proposal for the reorganization of the institutions dealing with the preservation of cultural heritage according to- our new model.