Experimental characterization of some water soluble polymers used in drilling and completion fluids
Sondaj ve tamamlama sıvılarında kullanılan suda çözünür bazı polimerlerin deneysel karakterizasyonu
- Tez No: 304956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ. HAKKI GÜCÜYENER, PROF. DR. M. TANJU MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Özellikle yönlü ve yatay kuyu sondajları gibi karmaşık operasyonlarda sondaj sıvısının uygun şekilde hazırlanması hayati bir önem taşır. Sondaj sıvısını hazırlarken kullanılan polimerlerin farklı koşullarda akış davranışlarını anlamak sondaj sıvılarının hazırlanmasında anahtar bir noktadır. Bu çalışmada PAC (poli anyonik selüloz) ve XCD (ksantan sakızı), gibi sondaj ve tamamlama sıvılarında sıklıkla kullanılan bazı polimerlerin reolojileri deneysel olarak incelenmiştir. Çok düşük kayma hızlarında ölçüm yapma kabiliyetine sahip Ofite Model 900 Viskometre, saha standardı sayılan Fann Model 35 viskometrenin yerine kullanılmıştır. Kullanılan polimerin miktarı, kayma geriliminin uygulandığı süre, test sıcaklığı ve yaşlandırma süresinin etkileri incelenmiştir. Reolojik ölçümler 0.01?1000s-1 kayma hızları arasında 350 mililitre suya 0.25'ten 1.5 grama kadar (0.25 ? 1.5 lb/bbl) değişen miktarlarda polimer eklenerek yapılmıştır. İncelenmekte olan polimerlerin sondaj sıvısının akış özellikleri üzerindeki etkisi reoloji eğrileri çizilerek incelenmiştir. Sondaj sıvısının akış davranışlarını matematiksel olarak tanımlamak için uygun bir reolojik model kullanılmıştır.Oluşturulmuş olan reoloji eğrilerinden görüleceği üzere polimer miktarını arttırmak viskozite değerlerini düzenli olarak arttırmaktadır. Kayma geriliminin uygulandığı süredeki değişim ise, en az iki saat olmak şartı ile sondaj sıvısına yapılan yaşlandırma sonrası bir fark yaratmamaktadır. Ayrıca beklenildiği üzere test sıcaklıklarını arttırmak viskozite değerlerini gözle görülür bir şekilde düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Properly preparing the drilling fluid is an essential part of any successful drilling operation, especially in complex operations like deviated and horizontal drilling. Understanding the flow behavior of the polymers used in the drilling fluids under different conditions takes a key part in this preparation. In this study, shear rheology of some traditionally used water soluble polymers in drilling and completion fluids; namely PAC (poly anionic cellulose) and xanthan gum, were investigated experimentally. Instead of an oilfield standard Fann Model 35 Viscometer, an Ofite Model 900 Viscometer was used because of its capability to measure at ultra-low shear rates. Effects of the concentration of the polymer, time of shear applied, test temperature and effects of aging were examined. Rheological measurements were conducted between the shear rate ranges of 0.01 to 1000s-1 with concentrations changing from 0.25 to 1.5 grams of polymer per 350 milliliters of water (equivalent to 0.25 to 1.5 lb/bbl). Rheograms were constructed to identify the effect the polymers in question have on the flow characteristics of the drilling fluid. An appropriate constitutive model was used to define the flow behavior of the polymer in question mathematically.It was observed from the constructed rheograms that increase in polymer concentration results in consistent increase of apparent viscosity. Amount of time of shear does not affect the selected polymers if they are dynamically aged at least for two hours. Also as expected increasing temperature of the sample lowers the apparent viscosity considerably.