Dynamic simulation of shaking table tests for a shear-wall building having torsion
Burulma düzensizliği olan perde duvarlı bir bina için sarsma tablası deneylerinin dinamik analizi
  1. Tez No: 304976
  2. Yazar: SAEİDEH NAZİRZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAKUT, PROF. DR. MURAT DİCLELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bir dizi deprem kaydı altında betonarme perde duvarlı bir binanın lineer olmayan davranışını incelemek ve bu deprem yükleri altındaki tepkisini tahmin etmek deprem mühendisliği açısından oldukça karmaşıktır. Simetrik olmayan binaların deprem yükleri altındaki davranışını tahmin etmek ise simetrik binalara göre daha karmaşıktır. Burulma düzensizliği, günümüzde yapılan birçok çalışmanın konusunu teşkil etmektedir. Bu yapıların davranışını inceleyen analitik ve deneysel birçok çalışma olmasına rağmen, sismik davranışının daha iyi anlaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.Bu çalışmada, burulma davranışı bulunan perde duvarlı bir yapının sarsma tablası deney sonuçları analitik modelleme ile tahmin edilmeye çalışılmıştır.Model, burulma düzensizliği ve plan düzensizliği bulunan ¼ ölçekli üç katlı betonarme perde duvarlı bir binadan oluşmaktadır. Bu yapı Fransa, Saclay de bulunan AZALEE sarsma tablası deneylerine; CEA tarafından düzenlenen ve yönetilen ?SMART 2008? projesi altında tabi tutulmuştur. Yapının tepkisini farklı parametreler ile inceleyebilmek için bir takım zaman alanında tanımlı lineer olmayan deprem analizleri yapılmıştır. Model bina, iki doğrultu da etki etmek üzere büyüklükleri 0.1g ile 1.0g arasında değişen bir takım gerçek ve sentetik yer hareketlerine maruz bırakılmıştır. Sarsma tablası deneyleri küçük değerlikli yer ivmesinden başlayıp 1,0 g' ye kadar ard arda gerçekleştirilmiştir. Plan üzerinde belirlenen belli noktalardan alınan deplasman ve ivme değerleri ile deneyden elde edilen sonuçları ANSYS v. 12.1'den elde edilen sonlu elemanlar modeli ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Simulating the non-linear response of reinforced concrete (RC) buildings subjected to a sequence of input earthquake records, is an extremely complex concern in the field of the Earthquake Engineering. Buildings with no symmetry in plan have much more complicated behavior under earthquake effects than symmetric buildings. Torsional irregularity in plan is the main topic of many current researches. In previous decades, considerable amount of numerical and experimental studies have been conducted, but more researches are needed in order to confirm a better understanding of the concept of seismic behavior of these structures.In this study modeling and analyses efforts to simulate the experimental response of a scaled three dimensional reinforced concrete shear wall structure tested on a shaking table, are presented.The model structure is a ¼ scale of a three story reinforced concrete building that has torsion due to plan irregularity and layout of structural walls. In order to simulate response quantities measured for the specimen tested on a shaking table, a series of non-linear time history analyses were performed. This structure subjected to AZALEE shaking table tests in Saclay, France under the project of ?SMART 2008? which was led by CEA (Atomic energy agency). The model building was tested under a set of bi-directional synthetic and real ground motions that have varying intensities, peak ground accelerations ranging from 0.1g to 1g. Ground motions were applied sequentially to the specimen, starting with the one having the smallest intensity. Displacements and accelerations measured at different locations on the plan at third story were compared with the numerically computed values in order to check the validity of the Finite Element Model that has been obtained in ANSYS ver.12.1.