Collapse simulation of half-scaled unreinforced masonry building and validation of shaking table tests
Donatısız yığma binanın göçme simülasyonu ve sarsma masası deneyleri ile doğrulanması
- Tez No: 752092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnsanların ölümüne depremin değil göçen binaların neden olduğu sıklıkla ifade edilir. İlk uygarlıkların doğuşuna kadar uzanan ve bilinen en eski yapı olan yığma yapılar, halen dünyanın mevcut yapı stokunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Düşey yükler etkisinde güvenilir olan yığma yapılar deprem gibi dinamik etkiler altında savunmasız kalabilmektedir. Bu nedenle yığma yapıların deprem gibi dinamik etkiler altında dinamik davranışlarının incelenmesi, olası hasar ve/veya göçme mekanizmalarının irdelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında laboratuvar ortamında inşa edilen donatısız yığma bir binanın farklı dinamik etkiler altında oluşan hasar ve/veya göçme durumlarının sayısal olarak simülasyonunun gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Yığma bina yedi farklı dinamik etki altında sarsma masası üzerinde test edilmiştir. Sarsma masası deneyleri sonucunda model üzerinde oluşan ivmeler ve yer değiştirmeler ölçülmüştür. Ayrıca, her bir durum için meydana gelen hasar durumları belirlenerek karşılaştırılmış ve bu hasar durumlarına bağlı hasar indeksleri belirlenmiştir. Sarsma masasında uygulanan son dinamik etkide bina göçmüştür. Sarma masası deneylerinden elde edilen hasar durumlarının sayısal simülasyonları için Bullet Constraints Builder ve Blender yazılımları kullanılmıştır. Gerçekleştirilen sayısal simülasyonlarla, yığma binanın sarsma masası deneylerinden elde edilen hasar ve/veya göçme durumlarının yüksek benzerlikte elde edildiği, çatlak oluşumu ve yayılımının ayrıca elde edilebildiği görülmüştür. Sonuç olarak yığma binaların yapısal davranışının değerlendirilmesinde veya olası güçlendirme kararının alınmasında ya da güçlendirmenin etkinliğinin belirlenmesinde sayısal simülasyonlarının kullanılabileceği, olası bir göçme durumunda ise enkaz yalımının durumunun ayrıca belirlenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is often stated that earthquakes do not kill people; rather the collapsed structures do. Masonry structures, the oldest known structure dating back to the birth of the first civilizations, still constitute an important part of the existing building stock of the world. Masonry structures, which are reliable under vertical loads, may be vulnerable to dynamic effects such as earthquakes. For this reason, it is important to examine the dynamic behaviour of masonry structures under dynamic effects such as earthquakes and to examine possible damage and/or collapse mechanisms. This study aimed to numerically simulate the damage and/or collapse conditions of an unreinforced masonry building constructed in a laboratory environment under different dynamic effects. The masonry building was tested on shaking tables under seven different dynamic effects. As a result of shaking table experiments, accelerations and displacements on the model were measured. In addition, the damage cases for each case were determined and compared, and the damage indices related to these damage cases were determined. In the last dynamic effect applied on the shaking table, the building collapsed. Bullet Constraints Builder and Blender software were used for numerical simulations of the damage conditions obtained from the wrap table experiments. With the numerical simulations carried out, it was seen that the damage and/or collapse conditions obtained from the shaking table tests of the masonry building were obtained with high similarity, and the crack formation and propagation could also be obtained. As a result, it has been concluded that numerical simulations can be used to evaluate the structural behaviour of masonry buildings and/or to take a possible reinforcement decision and/or to determine the effectiveness of the reinforcement, and in case of a possible collapse, the formation of the debris insulation can be determined separately.