Self-efficacy, learning strategies, task value and gender: Predictors of 11th grade biology achievement
Öz-yeterlik, öğrenme stratejileri, değer verme ve cinsiyet: 11?inci sınıf öğrencilerinin biyoloji başarısının yordayıcıları
- Tez No: 304977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ, DOÇ. DR. JALE ÇAKIROGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, 11.sınıf öğrencilerinin cinsiyetlerinin, sahip oldukları öz-yeterlik ve değer verme inançlarının ve öğrenme stratejilerilerininBiyoloji dersi başarılarına katkılarını araştırmaktır.Çalışmaya Ankara'nın Yenimahalle ve Çankaya ilçelerindeki farklı liselerden toplam 1035 öğrenci katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Öğrenmede Motivasyonel Stratejiler Anketi (MSLQ; Pintrich, Smith, Garcia & McKeachie; 1991) ve Biyoloji Kavramları Testi kullamılmıştır. Çalışmada uygulanan çoklu regresyon analizi sonuçları 11'inci sınıf öğrencilerinin cinsiyetlerinin,değer verme ve öz-yeterlilik inançlarının ve öğrenme stratejilerinin öğrencilerin biyoloji dersi başarısını açıklayan, istatistiksel olarak anlamlı, yordayıcı değişkenler olduğunu; bunun yanısıra tekrar etme ve değerlendirme öğrenme stratejilerinin ise yordayıcılıklarının istatistiksel olarak düşükolduğunugöstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the contribution of the gender, self-efficacy beliefs, task value, and learning strategies to the 11th grade students? biology achievement.A total of 1035 students from different high schools in Yenimahalle and Çankaya districts of Ankara participated in the study.The Motivated Strategies for Learning Questionnaire (MSLQ; Pintrich, Smith, Garcia & McKeachie; 1991) and Biology Achievement Test(BAT) were used to collect data. Results of the the simultaneous multiple regression analysis indicated that 11th grade students? gender, task values, self-efficacies and elaboration learning strategies were statistically significant predictors of their Biology achievement; whereas rehearsal and organization learning strategies were not.