Probabilistic-numerical modeling of stability of a rock slope in Amasya Turkey
Amasya-Türkiye?deki bir kaya şevinin duraylılığının olasılık-sayısal modellemesi
- Tez No: 304998
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ŞEBNEM DÜZGÜN, YRD. DOÇ. DR. AYKUT AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Kaya şev duraylılığı, kaya mühendisliğindeki en önemli alanlardan birisidir. Mühendislik problemlerinde modern matematiksel kavramların uygulamasındaki artış ve hesaplama imkanlarının gelişimi aynı zamanda şev duraylılık analizi yöntemlerini de etkilemiştir. Son yıllarda, limit denge yöntemlerinden çok sayısal modelleme yöntemleri geniş biçimde uygulanmaktadır. Ayrıca, değişkenleri etkileyen girdi parametrelerinin belirsizliğini sayısal olarak ifade etmek için kaya şevi tasarımında olasılıksal yöntemler de kullanılmaktadır.Bu çalışmada, süreksizlik içeren bir kaya şevinin duraylılığını analiz etmek için üç boyutlu Farklı Elemanlar Yöntemi (DEM) ve olasılık yöntemi'nin birleştirilmesi ile bir olasılıksal-sayısal yaklaşım geliştirilmiştir. Barton modelleri kaya süreksizliklerinin davranışını modellemek için kullanılmış ve kesme dayanımı süreksizliklerin yenilme göstergeleri olarak dikkate alınmıştır.Önerilen yöntem, Amasya (Türkiye)'da bir kaya şevine uygulanmış, burada Süreksizlik Pürüzlülük Katsayısı (JRC) çalışmanın ana rastgele değişkeni olarak dikkate alınmış, bununla birlikte süreksizlik dolgu malzemesinin kohezyon ve temel içsel sürtünme açısının etkisi ve bozunmadan dolayı bu dolgu malzemesinin dayanım azalımı analize dahil edilmiştir. Şevde, on dört süreksizliğin kesme davranışı ve her bir bloğun yenilme olasılığı araştırılmış ve buna karşılık gelen Güvenilirlik İndeksi (ß) süreksizliklerin her biri için elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rock slope stability is considered as one of the most important fields in rock engineering. Developments of computation facilities and increase in application of sophisticated mathematical concepts in engineering problems have also affected the methods of slope stability analysis. In recent years, the numerical modeling methods have extensively applied instead of limit equilibrium methods. Also, the probabilistic methods are considered in rock slope designs to quantify the uncertainties of input effecting variables.In this research, a probabilistic-numerical approach was developed by integration of three dimensional Distinct Element Method (DEM) and probabilistic approach to analyze the stability of discontinuous rock slopes. Barton models have been used to model the behavior of rock discontinuities and the shear strain was considered as failure indicator of discontinuities.The proposed methodology was applied to a rock slope in Amasya, Turkey where the Joint Roughness Coefficient (JRC) was considered as the main random variable. The effect of basic friction angle and cohesion of joints infilling material and its strength reduction due to weathering were included in the analysis. In the slope the shearing behavior of fourteen discontinuities and the failure probability of each block were investigated, and the corresponding Reliability Index (ß) was derived for each of the discontinuities.