Experimental investigation of the effects of waveform tip injection on the characteristics of tip leakage vortex in a LPT cascade
Dalga biçimli uç enjeksiyonunun düşük basınçlı türbin kaskatındaki uç sızıntı girdapları karakteristiği üzerindeki etkisinin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 305012
  2. Yazar: BAYRAM MERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, düşük basınçlı türbin kaskatı arkasında yapılan deneylerle dalga biçimli uç enjeksiyonunun uç sızıntı girdapları karakteristiği üzerindeki etkisini incelemektedir. Deneyler düşük hızlı kaskat test düzeneğinde yapılmıştır. Bu enjeksiyon metodu, kanadın kamber çizgisi boyunca yerleştirilmiş olan deliklerden çıkan ve giriş hava akışı yönüne dik olan jet akışı içermektedir. Her delikten çıkan enjeksiyon kütle akışı bilgisayar yardımıyla birbirinden bağımsız solenoid valflerle kontrol edilmekte, bu sayede kanat ucunda istenilen dalga boyu profili üretilebilmektedir. Dalga boyu şekli hem sabit hızlı olabilmekte hem de farklı geometrilerde olabilmektedir. Deneyler kaskat kanat sütununun 0.5 exsenel veter boyu arkasında Kiel probunun travers mekanizması ile konumlandırılmasıyla yapılmıştır. Sonuçlar, kamber çizgisi boyunca yapılan sabit hızlı uç enjeksiyonu yerine, uygun dalga profili seçilerek toplam basınç kaybının, uç sızıntısı girdabı sayesinde oluşan kayıpların ve kanat arkası iz bölgesi kayıplarının daha verimli düşürülebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study presents the results of an experimental study that investigates the effects of uniform/waveform tip injection along the camberline on the total pressure loss characteristics downstream of a row of Low Pressure Turbine (LPT) blades. The experiments are performed in a low speed cascade facility. This injection technique involves spanwise jets at the tip that are issued from a series of holes along the camber line normal to the freestream flow direction. The injection mass flow rate from each hole is individually controlled using computer driven solenoid valves and therefore the flow injection geometrical pattern at the tip can be adjusted to any desired waveform shape, and can be uniform as well as waveform along the camber. Measurements involve Kiel probe traverses for different injection scenarios 0.5 axial chords downstream of the blades. Results show that, instead of performing uniform mass injection along the camberline, by selecting an appropriate waveform injection pattern one can reduce the total loss levels of the blade, including the tip leakage loss as well as the wake losses.