Experimental investigation of waveform tip injection on the characteristics of the tip vortex
Dalga şekli uç enjeksiyon yönteminin uç girdabı karakteristiğine etkisi
  1. Tez No: 305702
  2. Yazar: YASHAR OSTOVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OGUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışmasinda veter boyunca modüle edilen uç enjeksiyonu yönteminin kanat uç girdapları üzerindeki etkisi deneysel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu teknikte, veter boyunca yerleştirilmiş deliklerden hava akışına dik olacak şekilde, kanat açıklığı boyunca hava enjekte edilmektedir. Enjeksiyon kütle akış oranı her biri ayrı ayrı bilgisayar yardımıyla kontrol edilen solenoid valfler yardımıyla düzenlenmektedir. Bu sayede kanat ucunda üniform veya dalga-şeklinde enjeksiyon senaryoları yaratılabilmektedir. Dört farklı enjeksiyon senaryosu incelenmiştir. Bunlar enjeksiyonsuz ve veter boyunca üniform, üçgen ve sinüs profilli sabit hızlı enjeksiyonlardır. Ölçümler, NACA 0015 profilli ve kanat açıklık oranı üç olan bir yarım kanat geometrisi için, sabit sıcaklıklı sıcak tel anemometresi, Kiel prob taramaları ve Stereoskopik PIV teknikleri kullanılarak kanadın bir veter boyu arkasında elde edilmiştir. Uç enjeksiyonunun, daha önce yapılan çalışmalardaki gözlemlerle de uyumlu olarak, uç girdabını dışarı ve yukarı ittiği, ve uç girdabının çapının da arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca uç enjeksiyonu, girdap özü içerisindeki toplam basınç kayıplarını ve türbülans yoğunluğunu arttırmaktadır. Ancak bu artış, enjeksiyon momentum katsayısı ile sürekli olarak artmamakta, belli bir momentum katsayısı ve enjeksiyon şekline ulaştıktan sonra düşüş görülmektedir. Enjeksiyon dalga şeklinin de uç girdabı karakteristiklerini önemli ölçüde etkilediği görülmüştür ve uç girdabı etkilerini minimize edecek bir optimum enjeksiyon şeklinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of chordwisely modulated tip injection on the flow and turbulence characteristics of the tip vortex through experimental measurements downstream of a rectangular half-wing that has an aspect ratio of three. This injection technique involves spanwise jets at the tip that are issued from a series of holes along the chord line normal to the freestream flow direction. The injection mass flow rate from each hole is individually controlled using computer driven solenoid valves and therefore the flow injection geometrical pattern at the tip can be adjusted to any desired waveform shape, with any proper injection velocity. The measurements are performed in a blow-down wind tunnel using Constant Temperature Anemometry and Kiel probe traverses as well as Stereoscopic Particle Image Velocimetry. Current data show consistent trends with previously observed effects of steady uniform tip injection such as the upward and outward motion of the vortex as well as increased levels of turbulence within the vortex core. The vortex size gets bigger with injection and the total pressure levels get reduced significantly near the vortex core. The injection pattern also seems to affect the size of the wing wake as well as the wake entrainment characteristics of the tip vortex. Depending on the injection waveform pattern and injection momentum coefficient the helicoidal shape of the tip vortex also seems to get affected.