Terrain modeling and atmospheric turbulent flow solutions based on meteorological weather forecast data
Arazi modelleme ve meteorolojik verilere dayalı atmosferik akış çözümleri
- Tez No: 305013
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık Mühendisliği, Meteoroloji, Science and Technology, Aeronautical Engineering, Meteorology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada atmosferik ve türbülanslı akım çözümleri meteorolojik akış alanı ve topografik arazi verileri kullanılarak yüksek çözünürlükte elde edilmiştir. Farklı çözünürlüklerde elde edilmiş olan ilgili arazinin topolojisi yüksek bina modellerinin olup olmadığına göre yapılı veya yapısız çözüm ağlarıyla hassas bir şekilde modellenmiştir.Meteorolojik hava tahmin yazılımı MM5, çözüm alanı için hassas ve zamana bağlı sınır koşullarının eldesi için kullanılmıştır. Zamana bağlı türbülanslı akış çözümleri, FLUENT ile geliştirilen birkaç Kullanıcı Tanımlı Fonksiyon yardımıyla gerçekleştirilmiştir.Zamana bağlı akış çözümleri ODTÜ yerleşkesinin topografik arazisi üzerinde 25m x 25m x 15m çözünürlükte yapılı çözüm ağları kullanılarak hesaplanmıştır. Bu FLUENT çözümleri MM5 çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca sınır tabaka hız profilleri doğruluğu değerlendirilmiştir. Son olarak MM5' dan alınan yüzey pürüzlülük modelinin etkileri incelenmiştir.Ek olarak ODTÜ kampüsü üzerinde zamana bağlı akış çözümleri yüksek katlı bina modelleri varlığında, bina çevresinde 5 metreden uzaklara doğru 80 metreye varan bir çözünürlükte yapısız çözüm ağları kullanılarak tekrarlanmıştır.Çalışma, zamana bağlı türbülanslı akış çözümlerinin, düşük çözünürlüklü atmosferik tahmin bilgileri ve yüksek çözünürlüklü topografik araziler üzerinde Navier-Stokes çözümleri kullanılarak doğru bir şekilde elde edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, atmospheric and turbulent flow solutions are obtained using meteorological flowfield and topographical terrain data in high resolution. The terrain topology of interest, which may be obtained in various resolution levels, is accurately modeled using structured or unstructured grids depending on whether high-rise building models are present or not.Meteorological weather prediction software MM5, is used to provide accurate and unsteady boundary conditions for the solution domain. Unsteady turbulent flow solutions are carried out via FLUENT with the help of several User Defined Functions developed.Unsteady flow solutions over topographical terrain of METU campus are computed with 25m x 25m x 15m resolution using structured grids. These FLUENT solutions are compared with the MM5 solutions. Also, the accuracy of the boundary layer velocity profiles is assessed. Finally, effects of surface roughness model extracted from MM5 for the region of interest is investigated.In addition, unsteady flow solutions over METU campus are repeated in presence of high-rise building models using unstructured grids with resolution varying from 5 meters around buildings to 80 meters further away.The study shows that unsteady, turbulent flow solutions can be accurately obtained using low resolution atmospheric weather prediction models and high resolution Navier-Stokes solutions over topographical terrains.