Impact of water level fluctuations and fish on macroinvertebrate community and periphyton growth in shallow lakes-A mesocosm approach
Sığ göllerde su seviyesi değişimi ve balık beslenmesinin makroomurgasız toplulukları ve perifiton büyümesi üzerindeki etkileri-Mezokozm yaklaşımı
- Tez No: 305018
- Danışmanlar: PROF. DR. ERİK JEPPESEN, PROF. DR. MERYEM BEKLİOĞLU YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Su seviyesi değişimi ve balık beslenmesinin yarı-kurak sığ göllerde perifiton büyümesi ve makroomurgasızlar üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, Haziran ? Eylül 2009 tarihleri arasında Eymir Gölü'nde bir mezokozm deneyi gerçekleştirilmiştir.Her biri 1,2 m çapında, göl tabanına ve atmosfere açık olan silindir şeklindeki yirmi dört adet deney düzeneği 0,8 m (düşük su seviyesi, LW), 1,6 m (yüksek su seviyesi, HW) ve 2,3 m olmak üzere su seviyesi değişimini temsil eden üç farklı derinliğe yerleştirilmiştir (ancak beşinci örneklemeden sonra karşılaşılan sorun nedeniyle 2,3 m'deki düzeneklere ait veriler bu çalışmada kullanılmamıştır). Balık beslenmesinin etkisini gözlemlemek amacıyla, her bir su seviyesinde düzeneklerin dördüne omnivor-planktivor balıklar (Tinca tinca ve Alburnus escherichii) eklenmiş, kalan dört düzenek ise balıksız olarak bırakılmıştır. Suiçi bitkisi ve perifiton büyümesini izlemek amacıyla tüm düzeneklerin içine onar adet suiçi bitkisi (Potamogeton pectinatus) filizi ekilmiş ve altışar adet polietilen şerit yerleştirilmiştir.Fiziksel, kimyasal ve biyolojik parametreler ilk ay haftalık olarak, deneyin geri kalanında ise iki haftada bir örneklenmiştir. Bentik makroomurgasız örnekleri deneyin başında, ortasında ve sonunda Kajak tipi karotiyer ile alınmıştır. Bitki kuru ağırlığı ve epifit miktarının belirlenmesi amacıyla suiçi bitkileri son örneklemeden sonra toplanmış ve üzerindeki makroomurgasızlar örneklenmiştir. Taksonomik sınıflandırma ve sayım için tüm makroomurgasız örnekleri 212 ?m'lik elekten geçirilmiştir.Deney süresince mezokozmlardaki ortalama 0,46 ± 0,03 m'lik su seviyesi düşüşü balık beslenmesinin olumsuz etkilerini telafi ederek, düşük su seviyesindeki (LW) tüm düzeneklerde suiçi bitkilerinin büyümesini sağlamıştır. Elde edilen sonuçlar, yarı-kurak sığ göllerde balık avlanma baskısının makroomurgasız toplulukları üzerinde hem yoğunluk hem de çeşitlilik açısından olumsuz etkileri olurken; LW düzeneklerinde su seviyesi düşüşüyle desteklenen yoğun bitki gelişiminin sığınak rolü üstlenerek, balıkların makroomurgasızlar üzerindeki yukarıdan aşağıya kontrolünü zayıflattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A mesocosm experiment was conducted in Lake Eymir between June ? September 2009 in order to elucidate the effects of water level changes and fish predation on periphyton growth and macroinvertebrates in semi-arid shallow lakes.Twenty four cylindrical enclosures, each with 1.2 m diameter, open to lake bottom and atmosphere, were placed at three different depths, i.e. 0.8 m (low water level, LW), 1.6 m (high water level, HW) and 2.3 m (however, data regarding the enclosures at 2.3 m were excluded in this study due to complications after fifth sampling) to simulate water level fluctuations. At each water level, four replicates were stocked with omnivorous?planktivorous fish (Tinca tinca and Alburnus escherichii) and the other four replicates were left fishless to observe the effect of fish predation. Ten shoots of submerged macrophytes (Potamogeton pectinatus) were planted and six polyethylene strips were hung in the water column in each enclosure to monitor macrophyte and periphyton growth.The mesocosms were sampled for physical, chemical and biological parameters weekly in the first month and fortnightly thereafter. Benthic macroinvertebrate samples were taken before the start, in the middle and at the end of the experiment with Kajak corer. Macrophytes were harvested after the last sampling for determination of dry weight, epiphyton, and the associated macroinvertebrates. All macroinvertebrate samples were sieved through 212 ?m mesh size before identification and counting.Over the course of the experiment, an average of 0.46 ± 0.03 m water level decrease in the mesocosms triggered submerged macrophyte growth in all LW enclosures, overriding the negative effects of fish predation. The results indicate that while fish predation pressure had negative influences on macroinvertebrate communities in terms of both abundance and richness, structural complexity created by dense vegetation in the LW mesocosms weakened the top-down effect of fish on macroinvertebrates by acting as a refuge in this semi-arid shallow lake.