Conceptual change oriented instruction and students' misconceptions in chemical bonding concepts
Kavramsal değişim metni yaklaşımına dayalı öğretim ve öğrencilerin kimyasal bağlar konusundaki kavram yanılgıları
- Tez No: 305019
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalısmanın amacı analoji ile destekli olarak hazırlanan kavramsal değisim yaklasımına dayalı öğretimin sekizinci sınıf öğrencilerinin kimyasal bağlarla ilglili kavramları anlamalarına etkisini incelemektir. Aynı zamanda, öğretim yönteminin öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarına etkisi ve cinsiyet farkının öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlamalarına etkisi de incelenmistir.Bu çalısma Büyükelçi Nazım Belger ?lköğretim Okulu 2010-2011 bahar döneminde gerçeklestirilmistir. Çalısmaya, aynı fen ve teknoloji öğretmeninin iki ayrı sınıfındaki elli öğrenci katılmıstır. Çalısma için iki grup olusturulmustur. Sınıflar kontrol grubu ve deney grubu olarak üç sınıf içerisinden rastgele seçilmistir. Kontrol grubunda geleneksel yöntem kullanılırken deney grubunda analojilerle desteklenen kavramsaldeğisim metinleri kullanılmıstır. Öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlama düzeylerini ölçmek için Kimyasal Bağlar Ön Kavram Testi her iki gruba öntest olarak ve Kimyasal Bağlar son Kavram Testi her iki gruba son-test olarakuygulanmıstır. Ek olarak, öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutumlarını belirlemek için Fen ve Teknoloji Dersi Tutum Ölçeği ve bilimsel islembecerilerinibelirlemek için Bilimsel İslem Beceri Testi her iki gruba da uygulanmıstır.Arastırmanın hipotezleri ortak değiskenli varyans analizi (ANCOVA) ve iki yönlü çok değiskenli varyans analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmistir. Sonuçlar yapılandırıcı yaklasımın kimyasal bağlarla ilgili kavramların anlasılmasında daha etkili olduğunu ve Fen ve Teknoloji dersine yönelik daha olumlu tutuma yol açtığını göstermistir. Bilimsel islem becerisinin de öğrencilerin kimyasal bağlarla ilgili kavramları anlamalarına istatiksel olarak anlamlı katkısı olduğu belirlenmistir. Bununla birlikte, cinsiyet farkının kimyasal bağlar konusunu anlama ve Fen ve Teknoloji dersine yönelik tutuma bir etkisinin olmadığı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to investigate the effects of conceptual change oriented instruction accompanied with analogies on eight grade students? understanding of chemical bonding concepts. In addition, the effect of instruction onstudents? attitude toward science as a school subject and the effect of gender difference on understanding of chemical bonding concepts were investigated.Fifty eight-grade students from two classes of a science course taught by the same teacher in Büyükelçi Nazım Belger Primary School in the 2010-2011 spring semesters participated in the study. The study included two groups which were selected randomly throughout three classes. One of the groups was defined as control group in which students were instructed by traditionally designed science instruction,while other group was defined as experimental group in which students were instructed by conceptual change texts oriented instruction accompanied with analogies. Chemical Bonding Concept Pre-Test was administered to both groups as a pre-test and Chemical Bonding Concept Post-Test was administered to both groups as a post-test in order to assess their understanding of concepts related to chemical bonding. Students were also given Attitude Scale Towards Science as a School Subject at the beginning and end of the study to determine their attitudes and ScienceProcess Skill Test was used at the beginning of the study to measure their science process skills.The hypotheses were tested by using analysis of covariance (ANCOVA) and twoway analysis of variance (ANOVA). The results indicated that instruction based on constructivist approach caused a significantly better acquisition of scientificconceptions related to chemical bonding and produced significantly higher positive attitudes toward science as a school subject than the traditionally designed science instruction. Also, science process skill was a strong predictor in understanding the concepts related to chemical bonding. On the other hand, no significant effect of gender difference on understanding the concepts about chemical bonding and students? attitudes toward science as a school subject was found.