An investigation on the mineralogical, petrogaphical and chemical properties of stone objects from Karain Cave, Antalya-Turkey
Karain Mağarası Antalya (Türkiye)?da ele geçen taş objelerin mineralojik, petrografik ve kimyasal özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 305029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN KARTAL, PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tarihi taş aletler hakkında arkeolojik ve teknik sorular çeşitli araştırma faaliyetlerine yol açmaktadır.Bunlar taş aletlerin yapımında seçilen kayaçların tanımlanması ,kaynakların bulunması gibi alanlardır.Taş örneklerinin bileşimlerinin belirlenmesinin, bu taşların kaynağı ile ilgili yararlı bilgiler ortaya çıkaracağıifade edilebilir. Bu çalışmanın amacı Karain Mağarası'ndan (Antalya) elde edilen taş örneklerin mineralojikyapısının ve petrografik özelliklerinin belirlenmesidir. Paleolitik mağaraların çoğu tek bir zaman aralığınıbarındırırken Karain Mağarası alt, orta ve üst katmanları ile farklı dönemlere ait kalıntıları barındırmaktave bu kalıntılar Asya ve Avrupa arasındaki göç yolları hakkında bilgiler vermektedir. Kazılarda elde edilentaş aletler Anadolu'nun en eski buluntuları ve anadolunun ilk sanat eserleridir. Karain Mağarası' ndayapılan kazılarda farklı renk ve büyüklüklerde taş parçaları elde edilmiştir. Bu çalışmada bunlardanon adet örnek mineralojik ,petrografik ve kimyasal açılardan incelenmiştir. Kullanılan analiz metodları, incekesit analizi, X - ışınları toz difraktometresi, elektron mikroskobu ve endüktif eşleşmiş plazma-kütlespektrometresi (ICP-MS) ,ve termal analizi içermektedir. Petrografik olarak dokuz örnek çört olarakbelirlenmiş ve bazılarında radiyolarya fossil kalıntılarına rastlanmıştır. Çörtledeki ana mineralin ise á -Kuvars olduğu anlaşılmıştır.Diğer örneğin ise kalsitten olduğu anlaşılmış ve mikritik kireç taşı olarak tanımlanmıştır. Termalanalizler petrografik analizlerin verdiği sonuçları desteklemiştir. Konuyla ilgili sonraki araştırmaKarain Mağarası' nda bulunan taş kalıntıların kaynaklarının bulunması için çalışmalara devam edlilebilir.
Özet (Çeviri)
The archaeological and technical questions about ancient stonetools lead to various research activities such as chemical andpetrographical analysis.Considering research areas and publications it can be suggestedthat mineralogical studies of stone samples of ancient stone tools havedisclosed useful information concerning identification of the stone.Within this context, aim of this study is to determine the chemical,mineralogical and petrographical identities of the stone samples of KarainCave (Antalya).Most paleolithic caves show one specific time interval layer but Karain Caveshows lower-upper and middle layers which give information about themigration ways between Near East and Europe. Stone tools excavated fromKarain Cave are not only first humanremainings in Anatolia but also first artworks of Anatolian people.Most ofthe stone tools excavated from Karain Cave are cherts. These chertswere analysed for archeological aspects but mineralogical, petrographical,and chemical contents have not been analysed yet. During theexcavations at the Karain Cave in Antalya many stone pieces indifferent sizes and colors had been found. In this study ten samples wereexamined. The methods used consists of thin section, X- ray powderdiffraction , scanning - electron microscopy coupled with energy dispersiveX-ray analysis , differential thermal analyses and inductively coupledplasma mass spectrometry to determine material characteristics of thesamples.Petrographically the nine of the samples are chert with some includingradiolarian fossils. Microcrystalline á - quartz is the major mineral in thechert. Only one sample is composed calcite and is identified as micriticlimestone. Chemical analysis reflect the typical composition of chert with theaverage values of; 40.9% Si and 1 sample is limestone, which iscomposed of 35.7% Ca . Minor elements are Fe, Al, K, and Ti in thesamples. Thermal analysis is also supported the thin section studies.Furtherresearch is suggested for provenance analysis of stone tools from theKarain Cave.