Beypazarı granitoyidinin (Dümrek-Yalnızçam) mineralojik petrografik ve jeokimyasal incelenmesi
Mineralogical-petrographical and geochemical investigation on Beypazarı granitoid (Dümrek-Yalnızçam)
- Tez No: 66152
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Beypazarı (Dümrek-Yalnızçam) granitoyidlerinin jeolojisi, mineralojisi, petrografisi ve jeokimyası incelenmiştir. Çalışma alanındaki kayaç birimleri; Metamorfik Seri (Pm), Beypazarı granitoyidi (Kgr), Ortaseki volkaniti (Plsv), Kızılbayır Formasyonu (Esk), Kirmir Formasyonu (Plyk) ve Alüvyon (Qal) olarak ayırtlanmıştır. Beypazan granitoyidi mineralojik-petrografik özelliklerine göre granodiyorit, granodiyorit porfir, mafik magmatik anklav (MME) ve aplit olmak üzere alt birimlere ayrılmıştır. Beypazan granitoyidi başlıca, plajiyoklaz, kuvars, ortoklaz, hornblend, biyotit, titanit, epidot, zirkon ve az miktarda opak minerallerden oluşmaktadır. Granodiyorit ve mafik magmatik anklavlar içerisindeki plajiyoklazlarda zonlu ve plajiyoklazların kenarları boyunca yeralan küçük plajiyoklaz kristalleri bulunmaktadır. Plajiyoklazlar bir diğer plajiyoklaz veya K-feldispat tarafından kuşatılmaktadır. Süngerimsi plajiyoklaz ve prizmatik hücremsi biçimli plajiyoklaz dokulanda plajiyoklazlarda gözlemlenmiştir. Granodiyoritn içerdiği mafik minerallerden amfibollerde kuşatılma, biyotitlerde ve kuvarslarda da özellikle Sakarya Nehri kıyılarından alınan örneklerde kataklastik etkiler tipik olarak gözlenmektedir. Beypazan granitoyidi; granodiyorit, kuvars-monzodiyorit ve diyorit özellikleri sunmaktadır. Toplam alkali silis diyagramında subalkali, AFM diyagramında da kalkalkali karakter göstermektedir. Beypazan granitoyidi tektonik ortam olarak volkanik yay granitoyidleri (VAG) olduğu gözlenmektedir. Kayaçların moleküler Aİ2O3/(Ca0+Na2O+K2O) oranlan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the geology, mineralogy, petrography and geochemical characteristics of the Beypazarı (Dümrek-Yalnızçam) granitoids were investigated. The lithological units of the study area are Metamorphic series (Pm), Beypazarı granitoid (Kgr), Ortaseki volcanite (Plsv), Kızılbayır formation (Esk), Kirmir formation (Plyk) and alluvium (Qal). According to its mineralogical-petrographical caharct eristics, Beypazan granitoid was subdivided in to granodiorite, granodiorite porphyr, mafic magmatic enclaves (MME) and aplite. The plagioclase both in the granodiyorite and mafic magmatic enclaves exhibit zoned texture as spike zones in plagioclase. The plagioclase are mantled by an another plagioclase or K-feldspar crystals. Spongy cellular dissolution/melting plagioclase textures were also observed. Color zoning is scarcely present in amphiboles of granodiorites. Cataclastic effects were identified in biotites and quartz of the samples from the banks of Sakarya river. The chemical composition of indicates that the pluton is composed of Beypazan granitoids granodiorite, quartz-monzodiorite and diorite. The samples are subalkalin character on the total alkali versus silica diagram and calkalcalin affinity on the AFM diagram. Beypazan granitoid exhibits CAFEMIC tendancy. Beypazan granitoid is chemically similar properties of volcanic arc granitoids (VAG). The igneous origin (I-types) of Beypazan granitoid was also determined, basing on the molecular ratio [Al2O3/(Ca0+Na2O+K2O)] which is less than 1.1.