Remote control of the diastereoselectivityin the Pauson?Khand reactions of chiral enynes
Kiral eninlerin Pauson-Khand reaksiyonlarında diyastereoseçiciliğin uzaktan kontrolü
- Tez No: 305032
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tezde, homoalil, alil ve homopropargil alkollerden elde edilen kiraleninlerin Pauson-Khand reaksiyonu incelenmiştir. Bu amaçla, 2-Heteroaril sübstitüehomoalil, alil ve homopropargil alkoller, bilinen stereokimya ve yüksek ee ile (%91-99) enzimatik rezolüsyon edilmişlerdir. Homoalil ve homopropargil alkollerden eldeedilen her bir enantiomerce zengin enin, konformasyona göre en kararlıdiastereomerik siklopenta[c]piran halka sistemini tek bir ürün olarak oluştururken,alil alkollerden elde edilen eninler siklopenta[c]furan halka sisteminindiastereomerce cis:trans karışımını oluşturmuştur. Bunlara ilaveten, homoalil,homometalil ve homopropargil alkollerden türeyen kamfora bağlanmış eninlerinPauson Khand reaksiyonu ayrıca incelenmiştir. Bu doğrultuda, homoalil,homometalil ve homopropragil grupları kamfor üzerindeki karbonil grubuna endoyüzseçiciliğinden dolayı mükemmel diastereoseçicilikle, kolayca ve bilinenstereokimya ile takılmışlardır. Herbir enantiyomerce saf enin, konformasyonca enkararlı diastereomerik spirosiklik siklopenta[c]piran sistemini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an intramolecular Pauson-Khand reaction of chiral enynesderived from homoallyl, allyl and homopropargyl alcohols is described. For thispurpose, 2-heteroaryl substituted homoallyl, allyl and homopropargyl alcohols areeasily and efficiently resolved through enzymatic resolution in a high ee (91-99%)with a known stereochemistry. Each enantiomerically enriched enyne derived fromhomoallyl and homopropargyl alcohols affords the conformationally most stablediastereomeric cyclopenta[c]pyran ring system as a sole product, whereasenantiomerically enriched enynes derived from allyl alcohols give the diastereomericcis:trans mixture of cyclopenta[c]furan ring system. In addition these, anintramolecular Pauson?Khand reaction of camphor tethered enynes derived fromhomoallyl, homomethallyl, and homopropargyl alcohols is also described.Accordingly, homoallyl, homomethallyl, and homopropargyl moieties are easilyconstructed on the camphor carbonyl group with excellent diastereoselectivity due toendo-face selectivity, and with known stereochemistry. Each enantiomerically pureenyne affords the conformationally most stable diastereomeric spirocycliccyclopenta[c]pyran ring system.