Elementary teachers' perceptions towards ICT integration in teaching and learning process: An explanatory mixed method
Sınıf öğretmenlerinin eğitim ve öğretim sürecinde bit entegrasyonu algısı: Bir karma yöntem
  1. Tez No: 305041
  2. Yazar: VESİLE GÜL BAŞER GÜLSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Sınıf öğretmenlerinin eğitim ve öğretimde bilişim teknolojileri entegrasyonuna yönelik algılarını ve etkisini inceleme amacı ile karma yöntem araştırma tasarımı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında anketler Türkçeye tercüme edildi ve 282 sınıf öğretmeni ile pilot çalışması yapıldı. Ana çalışma için, anket, Ankara da 90 ilköğretim okulunda görev yapan sınıf öğretmenlerine dağıtıldı. % 45 oranında geri dönüş oranı ile 1055 sınıf öğretmeninden gelen veriler nicel analiz kısmında kullanıldı. Çalışmada, iki eş zamanlı çoklu regresyon analizi yapıldı ve analiz sonucu öğretmenlerin pedagojik görüşlerinin eğitim ve öğretim sürecinde BİT entegrasyonuna yönelik algılarını saptamada önemli bir değişken olduğunu gösterdi. Üçüncü aşamada ise, öğretmenleri yapılandırmacı ve davranışçı grup altında gruplandırıldı. Her iki gruptan 10 öğretmen ile eğitim ve öğretim de BİT entegrasyonu algılarını ortaya koymak için görüşme yapıldı. Araştırma sonucu, ilkokul öğretmelerinin pedagojik inançlarının öğretme ve öğrenme sürecinde B?T entegrasyonuna yönelik algılarını önemli bir ?ekilde etkilediğini ortaya koydu. Nitel veri analizi, öğretme ve öğrenme sürecinde B?T entegrasyonu ile ilgili yapılandırmacı ve davranışçı grup katılımcıları arasında farkların olduğu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
An explanatory mixed method research design was utilized to examine the elementary teachers? (classroom teachers) perceptions towards ICT integration in education and its effect on their teaching. In the first phase instruments were translated into Turkish and pilot tested with 282 classroom teachers. For the main study, the survey was distributed to classroom teachers in 90 schools in Ankara. With a 45% percent return rate, 1055 surveys from elementary teachers were used in the quantitative data analysis part. Two simultaneous multiple regression analysis were conducted and the results showed that teachers? perceptions towards ICT integration in education and its effect on their teaching can be explained by different sets of variables where the most important one is teachers? pedagogical beliefs. In the third phase, teachers were clustered under constructivist and behaviorist groups and ten teachers from each group were interviewed to reveal the differences on teachers? ICT integration perception in relation to education and their teaching. The research result presented that elementary teacher pedagogical beliefs affect their perceptions towards ICT integration in teaching and learning process. Qualitative data analysis presented differences between constructivist and behaviorist group participants in relation to ICT integration in teaching and learning process.