Numerical investigation of self-organization and stable burning conditions of moderate pressure glow discharges in argon gas
Orta basınçlı argon gazı ışıltılı deşarjlarının kendiliğinden yapılanmasının ve kararlı yanma şartlarının sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 305042
  2. Yazar: ENDER EYLENCEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL RAFATOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu calışmada orta basınçlı ışıltılı deşarjın bir ve iki boyutlu geometride nümerik modellemesiyapılmıstır. Plazma oluşumunu kontrol eden denklem sistemi deşarj bölgesi içinde plazmaparçacık çeşitleri için süreklilik denklemlerini (elektronlar, pozitif ionlar ve metastabil atomlar),elektron enerji korunum denklemini (EEE), elektrik alan için Poisson denklemini veyalıtkan yan duvarlar üstünde yüzey yükü denklemini içermektedir. Uyarma, iyonizasyon vemomentum transferi için elektron çarpışma reaksiyon oranlarıyla birlikte elektron difüzyonve mobilite gibi elektron transfer katsayıları icin yerel Boltzmann eşitliğinin çözülmesiyle ortalamaelektron enerjisinin fonksiyonları olarak oluşturulan başvuru tabloları kullanılmıştır.Hesaplamalar 1 Torr ve 3 Torr basınçlı argon gazı için COMSOL Multiphysics paketi kulanılarak yapılmıştır.İncelenen rejimler subnormal, normal ve abnormal ışıltılı deşarj modlarını içermektedir. Sonuç olarak 1 Torr ve 3Torr basınçlı deşarjlar için akım-voltaj karakteristiği ve deşarj değişkenleri için profiller geliştirilmiş, bir ve iki boyutluçözümlerde plazma deşarj özellikleri birbirleriyle ve varolan nümerik verilerle karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study numerical modelling of a moderate pressure DC glow discharge plasma is carried out in 1Dand 2D geometry. The governing equations include continuity equations for theplasma species (electrons, positive ions and metastable atoms), the electron energy equation(EEE), Poisson equation for the electric field in the discharge volume and the surface chargeequation on the dielectric side walls. The electron transport coefficients such as the electrondiffusion and mobility as well as the electron-impact reaction rates for excitation, ionizationand momentum transfer are obtained from look-up tables (LUT). The data in LUTs is tabulatedas functions of mean electron energy and obtained from the solution of local Boltzmannequation. Calculations are carried out for the argon gas at 1 and 3 Torr pressures, using COM-SOL Multiphysics package. Investigated regimes include subnormal, normal and abnormalglow discharge modes. Current-voltage curves (CVC) and profiles for plasma parameters forthe 1 and 3 Torr discharges are developed. Comparison of discharge plasma properties in 1Dand 2D, as well as comparison with the available numerical data is performed.