Microarray analysis of the effects of heat and cold stress on hydrogen production metabolism of Rhodobacter capsulatus
Sıcak ve soğuk stresinin Rhodobacter capsulatus bakterisinin hidrojen üretim metabolizması üzerine etkilerinin mikrodizin yöntemi ile incelenmesi
  1. Tez No: 305045
  2. Yazar: MUAZZEZ GÜRGAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. EBRU ÖZGÜR, PROF. DR. MERAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Rhodobacter capsulatus DSM1710 mor, kükürtsüz ve fotofermentasyon yoluyla hidrojen üretebilen bir bakteridir. Biyohidrojen üretimi, mor kükürtsüz bakterilerle dış ortam koşullarında büyük ölçekte, güneş enerjisi kullanarak yapılabildiğinden hidrojen üretiminin temiz ve yenilenebilir bir yoludur. Dış ortam koşullarında bakteriler sıcak ve soğuk stresine maruz kalabilirler. Bu çalışmada, sıcak ve soğuk stresinin R.capsulatus bakterisinde asetat kullanılarak yapılan fotofermentatif hidrojen üretimi ve gen ifadelenme profili üzerindeki etkilerinin anlaşılması amacıyla mikrodizin analizi yapılmıştır. R.capsulatus için hazır bir mikrodizin çipi bulunmadığından, bu bakteri için bir çip tasarlanmış ve Affymetrix firmasına ürettirilmiştir. Deneyler 30 ?C kontrol, 42 ?C sıcak stresi ve 4 ?C soğuk stresi olacak şekilde 2000 lux sabit ışık yoğunluğu altında yapılmıştır. Bakteri büyümesi, ortam pH'sı, hidrojen üretimi ve asetat kullanımı periyodik olarak ölçülmüştür. Sıcak ve soğuk stresi hidrojen üretimini durdurmuştur. Soğuk stresi altında bakteri büyümesi devam ederken, sıcak stresi altında bakteri büyümesi de durmuştur. Soğuk stresi altında asetatın tamamı tüketildiği halde sıcak stresi altında ortamda bir miktar asetat kalmıştır. Mikrodizin analizleri, hidrojen üretimi için gerekli olan azot metabolizması, fotosentez ve elektron transfer metabolizmaları genlerinin ifadelerinin soğuk stresi altında arttığını, sıcak stresi altında ise azaldığını göstermiştir. Bu sonuçlar sıcak stresinin hidrojen üretim metabolizmasını engellediğini göstermektedir. Ayrıca hücre zar ve duvarı ile ilgili metabolizmalar ile taşıyıcı proteinler sıcaklık stresinden olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rhodobacter capsulatus DSM1710 is a purple non-sulfur bacterium capable of hydrogen production via photofermentation. Biohydrogen is a clean and renewable way of hydrogen production, which can be achieved by PNS bacteria in outdoor large scale photobioreactors using sun light. In outdoor conditions bacteria can be exposed to heat and cold stress. In this study in order to understand the effects of heat and cold stress on photofermentative hydrogen production and gene expression profile of R.capsulatus on acetate as the carbon source, microarray analysis was carried out. Since there is no commercially available microarray chip for R.capsulatus, an Affymetrix GeneChip® was designed and it was manufactured by Affymetrix.The experiments were conducted at 30 ?C as the control condition, 42 ?C for heat stress and 4 ?C for cold stress under constant illumination of 2000 lux. Growth of bacteria, pH of the media, hydrogen production and acetate consumption were determined periodically. Upon heat and cold stress hydrogen production was stopped, while bacterial growth continued under cold stress but stopped under heatstress. Acetate could be utilized totally under cold stress, however, some acetate remained in the medium after heat stress application. Microarray analysis revealed that genes taking role in nitrogen metabolism, photosynthesis and electron transport, which are core metabolisms for hydrogen production were highly up regulated under cold stress, while down regulated under heat stress, meaning that heat stress inhibited hydrogen and energy production of R.capsulatus. Moreover, cell envelope and related transporter and binding proteins were negatively affected by heat stress.