Analysis of kappa meson in light cone QCD sum rules
Işık konisi QCD toplam kurallarında kappa mezonunun analizi
  1. Tez No: 305044
  2. Yazar: GÜLSEN BAYTEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. YASEMİN SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada skaler ? mezonunun bazı hadronik özellikleri incelendi. Perturbatifolmayan bir metod olan kuantum renk dinamiği toplam kuralları kullanılarak? mezonunun kütlesi ve çakışma genliği hesaplandı. Bu hesapların yanında,? ? K^+?^? bozunumu incelendi. QCD toplam kurallarının bir uzantısı olanışık konisi QCD toplam kuralları kullanılarak bu bozunumun kuplaj sabiti eldeedildi. Bu kuplaj sabiti aynı zamanda bozunum genliğinin deneysel sonucu kullanılarakda hesaplandı ve ışık konisi QCD toplam kuralları yaklaşımıyla bulunandeğeri ile karşılaştırıldı. Ayrıca ışık konisi QCD toplam kurallarındanelde edilen kuplaj sabitinin değeri ve deneysel bozunum genliğinden hesaplanang^2_(? ? K^+?^?)/g^2_(? ? ??) oranı kullanılarak f_0 ? ? skaler karışım açısı, ?_s,hesaplandı ve deneylerden elde edilen sonucuyla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the present work some hadronic properties of the scalar ? meson are studied.Using the QCD sum rules approach, which is a nonperturbative method, themass and the overlap amplitude of this meson are calculated. As well as themass and the overlap amplitude, ? ? K^+?^? decay is also studied. For thisdecay the coupling constant g_ ? K^+?^? is obtained using light cone QCD sum ruleswhich is an extension of the QCD sum rules method. Moreover, the couplingconstant is calculated using the experimental decay width and it is comparedwith the value obtained in light cone QCD sum rules approach. The result ofthe calculation of g_ ? K^+?^?, the one obtained from light cone QCD sum rulesapproach, is also applied to acquire the f_0 ? ? scalar mixing angle, ?_s, usingthe ratio g^2(? ? K^+?^?)/g^2(? ? ??) obtained from experimental decay width.The value of scalar mixing angle is also compared with its experimental results.