Multiresolution formation preserving path planning in 3-D virtual environments
Üç boyutlu haritalarda çok çözünürlüklü formasyonların korunarak yol planlanması
  1. Tez No: 305052
  2. Yazar: CAN HOŞGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yol bulma ve navigasyon problemi 3-B arazi üzerinde yapıldığında ve öntanımlı bir formasyonu koruması gereken birden fazla etmen içerdiğinde oldukça karmaşık hale gelmektedir. Bu tezde, hiyerarşileri istenen derinlikte kurulabilen ve farklı referans verme şekilleriyle tanımlanabilen çok çözünürlüklü formasyonlara izin veren yeni bir yaklaşım sunulmuştur. Bu formasyon tanımlama yaklaşımından, 3-B bir arazide bir başlangıç ve bitiş noktası arasında çarpışmasız ve optimal yolun bulunmasında ve formasyonun korunarak gerçeklenmesinde yararlanılır. Sunulan metod, bir arazi analizi tekniği kullanarak yükseklik-haritası verisinden bir ağırlıklı çizge meydana getirir. Bu çizge üzerinden en kısa yol hesaplanır. Bulunan yol, formasyon şekli korunacak ve etmenlerin engellerle ve birbirleriyle çarpışmaları önlenecek şekilde gerçeklenir. Burada sunulan metodlar gerçek zamanlı strateji oyunları ve askeri simülasyonlar gibi bir çok uygulama alanına kolaylıkla uyarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The complexity of the path finding and navigation problem increases when multiple agents are involved and these agents have to maintain a predefined formation while moving on a 3-D terrain. In this thesis, a novel approach for multiresolution formation representation is proposed, that allows hierarchical formations of arbitrary depth to be defined using different referencing schemes. This formation representation approach is then utilized to find and realize a collision free optimal path from an initial location to a goal location on a 3-D terrain, while preserving the formation. The proposed metod first employs a terrain analysis technique that constructs a weighted search graph from height-map data. The graph is used by an off-line search algorithm to find the shortest path. The path is realized by an on-line planner, which guides the formation along the path while avoiding collisions and maintaining the formation. The methods proposed here are easily adaptable to several application areas, especially to real time strategy games and military simulations.