A phenetics study for infrageneric grouping of Limonium Mill. genus (Plumbaginaceae) in Turkey
Türkiyedeki Limonium Mill. (Plumbaginaceae) cinsinin cinsiçi gruplandırılmasına ilişkin fenetik bir çalışma
- Tez No: 305051
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, numerik taksonomi (fenetik) metodu kullanılarak Türkiye'deki Limonium Mill. cinsinin cinsiçi taksonomik durumunun değerlendirilmesi yapılmıştır. Tüm Türkiye'den toplanan 21 Limonium Mill. türünün herbaryum materyalleri incelenmiştir. Cinsiçi sınıflandırma için türün ekolojik ve morfolojik özelliklerini içeren 52 karakter tespit edilmiş ve kayıt edilerek bir data matriksi oluşturulmuştur. Bu data matriksi de UPGMA metodu ile MVSP ve Statistica adlı programlar ile analiz edilerek fenogramlar oluşturulmuştur. Fenogramların incelenmesi ile tüm Limonium Mill. türlerinin karşılaştırılması yapılmış ve cinsin cinsiçi taksonomik durumu tartışılmıştır.Bu çalışmanın sonucunda elde edilen fenogramlara gore cins içerisinde 5 seksiyon bulunmaktadır. Bu durumun ?Türkiye Florası? adlı eserin 7. cildindeki teorik bilgi ile uyumlu olduğu görülmüştür.Buna ek olarak, UPGMA gruplandırmasında yeni bir seksiyon (Seksiyon Limonium'a ait) gözlemlenmiştir. Yeni seksiyondaki türler sadece deniz kenarında yaşamaktadır ve fenogramlarda ve Temel Bileşen Analizinde (PCA) diğer Seksiyon Limonium türlerinden ise belirgin bir şekilde ayrılmaktadır. PCA ise bu çalışmadaki en önemli karakterleri belirlemek için kullanılmıştır.Ayrıca, bu çalışmada Türkiye'deki tüm Limonium Mill. türleri için bir anahtar verilmiştir. Tezin ek kısmında ise tüm türler hakkında yayılış, habitat, korunma statüsü, yapısı, endemizm oranı, çiçeklenme periyodu ve IUCN kategorileri gibi kısaca bilgiler de verilerek Türkiye'deki Limonium Mill. türleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, current infrageneric taxonomic status of Limonium Mill. in Turkey was assessed by using numerical taxonomy (phenetics) method. Herbarium materials belong to 21 species of Limonium Mill., collected all around Turkey, and were examined. In order to evaluate the infrageneric status, 52 characters based on ecological and morphological features of the genus were determined and recorded to construct a data matrix which was analyzed by MultiVariate Statistical Package (MVSP) and Statistica software with Unweighted Pair Group Method with Arithmetic Mean (UPGMA) method to construct phenograms. Then, by assesing the phenograms, an overall comparison of Limonium Mill. species were made and infrageneric taxonomic status of the genus was discussed.The result of this study indicated that 5 sections of the genus are represented in phenograms which was a compatible result with theoretical information written in 7th Volume of ?Flora of Turkey?.Moreover, in UPGMA trees, a new section (belonging Section Limonium) is observed. Section nova species live only near seashore and distinctively separated from other Section Limonium species in phenograms and Principle Component Analysis (PCA). PCA was carried out to indicate most important characters used in this study.In addition, in this study, a dichotomous key comprising all the species of Limonium Mill. in Turkey was also presented. In appendix part, brief information about each species such as distribution, habitat, conservation status, habit, endemism ratio, flowering period, IUCN categories was given to review all Limonium Mill. species in Turkey.