Immune responses against the recombinant FimX and putative peptidyl-prolyl cis-trans isomerase from Bordetella pertussis
Bordetella pertussis?e ait rekombinant FimX ve varsayımsal peptidil-prolil sis-trans izomeraza karşı bağışıklık yanıtları
- Tez No: 305055
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ÖZCENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Boğmaca (pertussis), Bordetella pertussis bakterisinin neden olduğu oldukça bulaşıcı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Hastalık, yeni doğanların yanı sıra, gençler ve erişkinler arasında da yaygınlaşmaya başlamıştır. Etkin pertussis aşılarının kullanımı hastalığın görülme sıklığını azaltmasına rağmen, B. pertussis suşlarının populasyondaki dolaşımı ortadan kaldırılamamıştır. Temel koruyucu antijenlerdeki antijenik değişimlerin ve B. pertussis suşlarının populasyondaki dolaşımının devam etmesinin şu an kullanılan aşıların zamanla etkinliklerini yitirmesiyle sonuçlanacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, koruyuculuğa sahip korunmuş proteinler içeren daha etkin aşıların geliştirilmesi boğmaca hastalığına karşı korunmada uygun bir stratejidir.Bu çalışmada, grubumuz tarafından B. pertussis'de gerçekleştirilen immunoproteom analizinde immunojenik olduğu ilk kez gösterilen varsayımsal peptidil-prolil sis-trans izomeraza proteinine ve yerel bir suj olan Saadet suşunda fazla üretildiği yine grubumuzca tespit edilen FimX'e karşı farelerdeki bağışık yanıtlar araştırılmıştır. FimX'i ve varsayımsal peptidil-prolil sis-trans izomerazı kodlayan genler PCR ile çoğaltılmış ve pGEM®-T Easy vektörüne klonlanmıştır. Genler daha sonra pET-28a (+) vektörüne yerleştirilmiştir ve Escherichia coli BL21(DE3) hücrelerinde gen ifadeleri sağlanmıştır. Rekombinant proteinler His-tag afinite kromatografi yöntemiyle saflaştırılmıştır ve diyaliz edilmişlerdir. Western blot analizlerinden sonra, BALB/c fareleri (16-18 gr), 0 ve 21. günlerde, 20 µg ve 80 µg recombinant FimX ve 80 µg varsayımsal peptidil-prolil sis-trans izomeraz ile aşılanmıştır. Fareler burun içinden 2.5 x 109 canlı B. pertussis Saadet hücreleri ile enfekte edilmiştir. İkinci aşı uygulamasından ve enfeksiyondan önce, ELISA tekniği ile seruma özel IgG seviyesi ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Whooping cough (pertussis) is a highly contagious respiratory infection caused by Bordetella pertussis. It becomes widespread among adolescent and adults as well as infants. Although availability of effective pertussis vaccines seems to decrease the incidence of the disease, B. pertussis circulation in population has not been eliminated. It is thought that the antigenic drifts in major protective antigens and continued circulation of B. pertussis strains will result in gradual loss of the efficacy of the current pertussis vaccines. Therefore, development of more effective acellular pertussis vaccines with conserved protective proteins is a convenient strategy to provide a better protection against whooping cough.In this study, immune responses against putative peptidyl-prolyl cis-trans isomerase (PPIase) which was shown to be immunogenic in B. pertussis for the first time by our immunoproteome group and FimX whose expression was found higher in our local Saadet strain were determined in mice. The genes encoding FimX and putative PPIase were amplified by PCR, cloned into pGEM®-T Easy vector and sequenced. The genes were then introduced into pET-28a (+) vector and they were expressed in Escherichia coli BL21(DE3) cells. The recombinant proteins were purified by His-tag affinity chromatography and dialyzed. After Western blot analyses, 20 µg and 80 µg recombinant FimX and 80 µg recombinant putative PPIase were used to immunize BALB/c mice (16-18 g) at day 0 and 21. The mice were challenged intranasally with 2.5 x 109 live B. pertussis Saadet cells. Before second immunization and challenge, the sera were collected to carry out ELISA for measurement of serum-specific IgG levels.