Mixed effects models for time series gene expression data
Zaman serisi gen ifade verileri için karma etkili modeller
  1. Tez No: 305086
  2. Yazar: İBRAHİM ERKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ BATMAZ, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İLK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Hücre türü ve ilaç gibi deneysel faktörler, genlerin mikrodizinlerden elde edilen nicel ölçümleri olan bireysel ifade düzeylerini etkilemektedir. Yapılan ölçümler eşit aralıklı olmayan birkaç zaman noktasında ve tekrarlı şekilde toplanabilir. Bu çalışmanın amacı hücre türü, ilaç etkisi ve kısa zaman serisi gibi unsurları inceleyip, bunların genler üzerindeki bireysel etkileri üzerine çıkarsama yapmaktır. Gen ifade verisinin hiyerarşik yapısını modellemek üzere karma etkili bir model (LME) önerilmiş ve bir benzetim çalışmasıyla modelin başarımı doğrulanmıştır. Benzetim verileri, Nymark vd. (2007) tarafından yapılan çalışmada kullanılan gerçek verinin yapısına uygun olarak türetilmiştir. Modelin tahmin edici başarımı doğruluk, hassasiyet ve özgüllük ölçüleri ile değerlendirilmiş ve Smyth (2004) tarafından önerilen Limma isimli seçenek yöntemle karşılaştırılmıştır. Ayrıca her iki yöntem gerçek veriler üzerinde de karşılaştırılmıştır. Benzetim sonuçları önerilen modelin tahmin edici başarımının %99 gibi çok yüksek bir düzeyde olduğunu, hatta Hatalı Keşif Oranı (FDR) değerlerinin %0.4 kadar düşük olup, aynı değerin Limma'da en az %32 kadar olduğunu göstermiştir. Dahası, LME'nin sürekli bir bağımsız değişken olan zaman parametresi üzerindeki tahmin edici başarımı %99 düzeyinde iken, Limma sadece %67 düzeyinde kalmış olup sürekli bağımsız değişkenlerin kullanımına bile uygun değildir.
Özet (Çeviri)
The experimental factors such as the cell type and the treatment may have different impact on expression levels of individual genes which are quantitative measurements from microarrays. The measurements can be collected at a few unevenly spaced time points with replicates. The aim of this study is to consider cell type, treatment and short time series attributes and to infer about their effects on individual genes. A mixed effects model (LME) was proposed to model the gene expression data and the performance of the model was validated by a simulation study. Realistic data sets were generated preserving the structure of the sample real life data studied by Nymark et al. (2007). Predictive performance of the model was evaluated by performance measures, such as accuracy, sensitivity and specificity, as well as compared to the competing method by Smyth (2004), namely Limma. Both methods were also compared on real life data. Simulation results showed that the predictive performance of LME is as high as 99%, and it produces False Discovery Rate (FDR) as low as 0.4% whereas Limma has an FDR value of at least 32%. Moreover, LME has almost 99% predictive capability on the continuous time parameter where Limma has only about 67% and even it cannot handle continuous independent variables.