Effects of climate change on biodiversity: A case study on four plant species using distribution models
İklim değişikliğinin biyoçeşitlilik üzerindeki etkileri: Tür dağılımı modelleme yaklaşımı ile dört bitki türü üzerine örnek olay incelemesi
  1. Tez No: 305104
  2. Yazar: DAMLA BETON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. C. CAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Doğa koruma çalışmaları genellikle türler üzerine odaklanır. Türler ise çevre ve insan etkilerinin harmanlandığı koşullarda hayatlarına devam ederler. Fakat günümüzde insan etkisinin artmasıyla bu koşullar hızla değişmeye başlamıştır. Eldeki veriler son dönemlerde insan etkisiyle artan iklim değişikliğinin daha öncekilerden çok daha hızlı gerçekleştiğini ortaya koymaktadır. Bu değişikliğin önümüzdeki yüzyılda da devam edeceği öngörülmektedir. Böyle bir değişimin özellikle dar yayılış gösteren endemik bitkiler üzerindeki etkilerinin yıkıcı olabileceği düşünülmektedir.Türkiye bu tür değişikliklerden kötü etkilenebilecek birçok endemik bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Fakat, böyle bir değerlendirme yapabilmek için türlerin dağılımları hakkında detaylı bilgiye ihtiyaç vardır. Maalesef mevcut bilgi hem yetersiz hem de hata payı yüksek olduğundan iklim değişikliğinin potansiyel etkilerini tahmin etmek oldukça zordur. Bu çalışmanın amacı endemik türlerin dağılımlarını etkileyen faktörler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak ve iklim değişikliğinin bu türler üzerindeki potansiyel etkilerini ?tür dağılım modellemesi (TDM)? yöntemi ile tahmin etmektir.Bu çalışma iki Anadolu (Crocus ancyrensis ve Crataegus tanacetifolia) ve iki Ankara (Salvia aytachii ve Centaurea tchihatcheffii) endemiği üzerine yoğunlaşmaktadır. Yukarı Sakarya Havzası dolaylarında 2008-2009 yılları arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile her tür için bağımsız var (19-68 nokta) ve yok (38-61 nokta) verileri toplanmıştır.TDM'leri düşük korelasyon gösteren 8 adet çevresel değişken ve rastgele seçilmiş var noktaları (geriye kalan %25'i hata matriksinde kullanılmak üzere ayrılmıştır) Maxent programı kullanılarak yaratılmıştır. C. ancyrensis, C. tchihatcheffii ve C. tanacetifolia türlerinin günümüzdeki dağılımını temsil eden modellerin gelecek tahminlerinde kullanılabilecek kadar güvenilir .oldukları görülmüştür. Fakat, yine de belirtmek gerekir ki, bu modellerde elde olmayan nedenlerden dolayı bazı eksiklikler vardır. Özellikle ölçek, türün bulunduğu çevreyle dengede olmama durumu ve biyolojik etkileşimlere bağlı sapmalar mevcuttur. S. aytachii için geliştirien model ise türün dağılımını kontrol eden temel faktörün (toprak yapısı) modelde ifade edilememesi sebebiyle başarısızlığa uğramıştır.Başarılı olan TDM'ler (3 tür için) CCCMA-CGCM2 ve HADCM3 iklim modelleriyle öngörülen iklim değişkliğinin bu türler üzerindeki potansiyel etkilerini tahmin etmekte kullanıldı. Analizler iklim değişikliğinin tür dağılımları üzerinde yol açabileceği 3 potansiyel etki ortaya koydu: (1) Nesli tükenme, özellikle habitatları özelleşmiştürler için; (2) Yaşam alanı genişlemesi, özellikle generalist türler için; and (3) Yaşam alanı daralması, özellikle Avrupa-Sibirya bölgesindeki dağlık yaşama uyum sağlamış türler için.Tür dağılım modelleri iklim değişkliğinin Türkiye'deki bitki türleri üzerindeki potansiyel etkilerini tahmin etmekte kullanılabilirler. Fakat, modelleme tekniklerindeki eksikliklerin giderilmesine (örn. biyolojik etkileşimlerin modele entegre edilmesine) ve modellerdeki belirsizliklerin derinlemesine araştırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Conservation strategies are mainly focused on species existing in an environment shaped by natural and anthropogenic pressures. Yet, evidence shows that climate is changing faster than ever and expected to continue to change in the near future, which can be devastating for plants with restricted ranges.Turkey harbors many endemic species that might be affected from these changes. However, available data is scarce and biased, complicating the anticipation of future changes. Aim of this study is to improve our understanding of endemic species distributions and forecasting effects of climate change via species distribution modelling (SDM).The study is based on two Anatolian (Crocus ancyrensis and Crataegus tanacetifolia) and two Ankara (Salvia aytachii and Centaurea tchihatcheffii) endemics. Independent presence and absence data (ranging between 19-68 and 38-61, respectively) for each species was collected through fieldwork in and around the Upper Sakarya Basin in 2008 and 2009.With the software Maxent, SDMs were performed by using 8 least correlated environmental features and random presence records (of which 25% were used for confusion matrix). SDMs for current distributions of C. ancyrensis, C. tchihatcheffii and C. tanacetifolia were reliable enough for future extrapolations despite errors originating from scale, non-equilibrium status and biotic interactions, respectively. The model for S. aytachii failed due to absence of limiting factor (soil type) in the model.Future projections of those three species modelled using CCCMA-CGCM2 and HADCM3 climate models indicated three possible responses to climate change: (1) Extinction, especially for habitat specialists; (2) Range expansion, especially for generalist species; and (3) Range contradiction, especially for Euro-Siberian mountainous species.Species modelling can be used to understand possible responses of plant species to climate change in Turkey. Modelling techniques should to be improved, however, especially by integrating other parameters such as biotic interactions and through a better understanding of uncertainties.