On the index of fixed point subgroup
Sabit nokta altgrubunun indeksi üzerine
- Tez No: 305110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
G sonlu bir grup ve A, Aut(G)'nin bir altgrubu olsun. Bu çalışmada A'nın G içindeki sabitnokta altgrubunun indeksinin G grubunun yapısı üzerindeki etkisi çalışılmıs¸ olup, A grubudevirli olduğunda şu sonuçlar elde edilmiştir:(1) Bu indeks hiçbir tamkareye bölünmüyor ve G ile A'nın mertebeleri aralarında asal ise[G,A] altgrubu çözülebilirdir.(2) H, G'nin A ile yarıdolaylı çarpımını temsil etsin. H'nin G'de olmayan her x elemanınınmerkezleyeninin G içindeki indeksi hiçbir tamkareye bölünmüyor ise, G grubu çözülebilirdir.Bunun ötesinde A, Aut(G)'nin herhangibir altgrubu, G çözülebilir bir grup ve G ile A'nın mertebesiaralarında asal ise [G,A] altgrubunun Fitting uzunluğunun, A'nın G içindeki sabit noktaaltrubunun indeksinin asal çarpan ayrışımındaki üstlerin toplamı ile üstten sınırlı olduğu vebu sınırın olabilecek en küçük sınır olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Let G be a finite group and A be a subgroup of Aut(G). In this work, we studied the influenceof the index of fixed point subgroup of A in G on the structure of G.When A is cyclic, we proved the following:(1) [G,A] is solvable if this index is squarefree and the orders of G and A are coprime.(2) G is solvable if the index of the centralizer of each x in H-G is squarefree where H denotesthe semidirect product of G by A.Moreover, for an arbitrary subgroup A of Aut(G) whose order is coprime to the order of G, weshowed that when G is solvable, then the Fitting length f([G,A]) of [G,A] is bounded above bythe number of primes (counted with multiplicities) dividing the index of fixed point subgroupof A in G and this bound is best possible.