Syntheses of benzotriazole bearing donor acceptor type random copolymers for full visible light absorption
Görünür bölge ışığının tam absorplanması için benzotriazol içeren donör akseptör tipi rastgele kopolimerlerin sentezi
  1. Tez No: 305111
  2. Yazar: GÖZDE ÖKTEM
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Polimer zinciri üzerinde akseptör ünitelerini değiştirerek sentezlenen bir seri donör akseptör (DA) tipi polimerlerin ilk optoelektronik özellikleri incelenmiştir. CoP1, CoP2 ve CoP3 olarak isimlendirilen polimerler, polimer zinciri boyunca rastgele dağılmış değişik akseptör üniteleriyle alternatif DA parçaları vermeleri için tasarlanmıştır. Eklenilen akseptör ünitelerine göre, nötr hali kırmızı ve yeşil renk olan malzemelerin birleşimi nötr hallerinde oluşan farklı renklerle sonuçlanmıştır. 5,8-Dibromo-2,3-bis(4-tert-butilfenil)kinokzalin, 5,8-dibromo-2,3-di(tiyofen-2-il)kinokzalin and 4,7-dibromobenzo[c][1,2,5]selenadiazol üniteleri fazladan eklenen ünitelerdir ve bu öğeler 4,7-dibromo-2-dodesil-2H-benzo[d][1,2,3]triazol bileşeni ve 2,5-bis (tributilstannil) tiyofen bileşeniyle Stille reaksiyonu yoluyla birleştirilmiştir. Sonuçta elde edilen donör akseptör tipi polimerlerden fazladan elektronca fakir bileşen olarak 5,8-dibromo-2,3-di(tiyofen-2-il)kinokzalin'e sahip olan polimerde, aynı polimer zinciri boyunca 4,7-dibromo-2-dodesil-2H-benzo[d][1,2,3]triazol ile alternatif ilerlemeleri ve görünür bölgeyi tamamen absorplaması dolayısıyla bu polimeri nötr halinde siyah renkli yapmıştır.
Özet (Çeviri)
The synthesis and preliminary optoelectronic properties of a series of donor-acceptor (DA) type polymers differing by the acceptor units in the polymer backbone were investigated. Polymers CoP1, CoP2 and CoP3 were designed to yield alternating DA segments with randomly distributed different acceptor units along polymer backbone. The combination of neutral state red colored and neutral state green colored materials resulted in different neutral state colors with respect to their additional acceptor unit. 5,8-Dibromo-2,3-bis(4-tert-butylphenyl) quinoxaline, 5,8-dibromo-2,3-di(thiophen-2-yl)quinoxaline and 4,7-dibromobenzo[c][1,2,5]selenadiazole units were perceived as additional acceptor units and these constituents were combined with the 4,7-dibromo-2-dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole unit and the 2,5-bis(tributylstannyl)thiophene moiety via Stille coupling. The resultant donor acceptor type random copolymers indicated that possessing 5,8-dibromo-2,3-di(thiophen-2-yl)quinoxaline as an extra electron deficient with 4,7-dibromo-2-dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole unit on the same polymer backbone originated a neutral state black colored copolymer along with spanning the entire visible spectrum.