Discovery potential of quantum black holes in ADD model with the CMS detector
ADD modeli kuantum karadeliklerin CMS dedektörü ?ile keşfedilme potansiyeli
  1. Tez No: 305112
  2. Yazar: HALİL GAMSIZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. MELTEM SERİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
LHC'nin uzun süredir beklenen açılışıyla, TeV enerjilerinde fizik yapmak artık parçacık fizikçileri için mümkün hale gelmiş bulunuyor. Doğa'ya dair cevaplanması gereken pek çok soru, ve bu sorulara verdikleri cevapların sınanması gereken daha da çok kuram bulunuyor.ADD ek boyut modeli de bu kuramlardan biri olup doğadaki bilinen iki temel enerji ölçeği ? elektrozayıf ve Planck ölçekleri? arasındaki büyük farkı açıklayabilmek amacıyla yazılmıştır. ADD modelinin milimetre'den küçük mesafelerde kütleçekim kuvvetinin güçlendiği varsayımı LHC'deki proton çarpışmalarında ilginç bir fiziksel nesnenin üretimi sonucunu beraberinde getirir, yani kuantum kara deliklerin.Bu tezde kök(s) = 14 TeV enerjide proton-proton çarpışmaları için CMS dedektürünün kuantum kara delik olaylarını keşif potansiyeli çalışılmıştır. Çalışmamız farklı model parametresi değerleri için CMS tetikleyicisinin davranışı, fon olaylarının reddedilmesi için çeşitli kriter ve yöntemler, deneysel belirsizliklerin ölçümlere etkisi gibi başlıkları kapsar.
Özet (Çeviri)
With the long awaited start-up of the LHC, TeV scale physics is now in reach of the particles physicists to explore. There are many questions about the nature to be answered, and many more theories to be tested trying to answer them.The ADD model of extra dimensions is one such model, written to address the large mass hi- erarchy between the two fundamental energy scales in nature, the electroweak and the Planck scales. ADD model predicts stronger gravity at sub-millimeter distance scales, which would then lead to an interesting physical object to be produced at proton collusions at the LHC: Tiny quantum black holes.In this thesis we study the discovery potential of CMS for quantum black hole events for proton-proton collusions at sqrt(s) = 14 TeV. Our study details the trigger response of CMS, various criteria and methods for background rejection, affect of experimental uncertainties on measurements, for different model parameter values.