Electrochemical and optical properties of solution processable benzotriazole and benzothiadiazole containing copolymers
Benzotriazol ve benzothidiazol içeren kopolimerlerin elektrokromik ve fotovoltaik özellikleri
  1. Tez No: 305115
  2. Yazar: MELİKE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
2-Dodesil benzotriazol (BTz) ve benzothiadiazol (BTd) içeren poli(4-(2-dodesil-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-4-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazol (P1), poli(4-(5-(2-dodesil-7-(thiophen-2yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-4-yl)thiophen-2-yl)benzo[c][1,2,5] thiadiazol (P2) ve poli(4-(5-(2-dodesil-7-(4-hexylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-4-yl)-3-hexylthiophen-2-yl) benzo[c][1,2,5] thiadiazol (P3) kopolimerleri Suziki polimerleştirme metoduyla sentezlenmiştir. Bu polimerlerin elektrokimyasal ve optik özellikleri analiz edilmiştir. Bu polimerlerden güneş pili yapılmış ve akım yoğunluğu- potansiyel (J-V) ve gelen fotonun yük taşıma verimine oranı (IPCE) ölçümleriyle karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
2-Dodecyl benzotriazole (BTz) and benzothiadiazole (BTd) containing copolymers poly(4-(2-dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-4-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole (P1), poly(4-(5-(2-dodecyl-7-(thiophen-2yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol-4-yl)thiophen-2-yl)benzo[c][1,2,5] thiadiazole (P2) and poly(4-(5-(2-dodecyl-7-(4-hexylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d] [1,2,3]triazol-4-yl) -3-hexylthiophen-2-yl) benzo[c][1,2,5] thiadiazole (P3) were synthesized via Suzuki polymerization. Electrochemical and optical properties of the polymers were analyzed. The fabrication of solar cells were carried out and current density-voltage (J-V) and incident photon to charge carrier efficiency (IPCE) measurements were done to characterize the solar cells.