Solution processable benzotriazole and fluorene containing copolymers for photovoltaic applications
Fotovoltaik uygulamalar için çözünebilen benzotriazol ve fluorene içeren kopolimerler
- Tez No: 305114
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE, YRD. DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
2-Dodecyl benzotriazol ve 9,9-dioctyl ? uorene içeren kopolimerler poly((9,9-dioctyl ? uorene)-2,7-diyl-(2-dodecyl-benzo[1,2,3]triazole)) (P1), poly((9,9-dioc-tyl ? uorene)-2,7-diyl-(4,7-bis(thien-2-yl) 2-dodecyl benzo[1,2,3]triazole)) (P2) ve poly((9,9 dioctyl ? uorene)-2,7-diyl-(4,7-bis(3-hexylthien-5-yl) 2-dodecyl-benzo[1,2,3]triazole)) (P3), Suzuki birleşme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Sentezlenen monomer ve kopolimerler 1H, 13C Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (NMR) kullanılarak karakterize edilmiştir. Dönüşümlü Voltammetre (CV) ve UV-Vis Spektrofotometresi kullanılarak polimerlerin elektronik ve optik özellikleri araştırılmıştır. Bütün polimerlerin n ve p tip katkılanabilme ve multikromizm özelliklerine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Renk geçiş süreleri ve % geçirgenlik değişimlerini öğrenmek için, kinetik çalışmalar yapılmıştır. Polimerler, HOMO ve LUMO enerji seviyeleri, bant aralıkları, görünür bölgedeki güçlü soğurmaları ve ısısal kararlılıklarına bağlı olarak Organik Güneş Pili cihaz çalışmalarında kullanılmıştır. Öncü çalışmalar, polimerlerin umut verici güç çevirim verimlerine sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
2-Dodecyl benzotriazole and 9,9-dioctyl ? uorene containing alternating copolymers poly((9,9-dioctyl ? uorene)-2,7-diyl-(2-dodecyl-benzo[1,2,3]triazole)) (P1), poly((9,9-dioc-tyl ? uorene)-2,7-diyl-(4,7-bis(thien-2-yl) 2-dodecyl benzo[1,2,3]triazole)) (P2), poly((9,9 dioctyl ? uorene)-2,7-diyl-(4,7-bis(3-hexylthien-5-yl) 2-dodecyl-benzo[1,2,3]triazole)) (P3) were synthesized via Suzuki polycondensation. Synthesized monomers and copolymers were characterized by Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR, 13C-NMR). Optical and electronic properties of resulting alternating copolymers were investigated by means of Cyclic Voltammetry (CV), Ultraviolet?Visible Spectroscopy and spectroelectrochemistry. All three polymers showed both p and n doping behaviors and multicolored electrochromic states. In order to learn switching times and percent transmittance changes kinetic studies were also performed. Thermal properties of the polymers were investigated via Thermogravimetric Analysis (TGA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC). Due to the convenient HOMO and LUMO levels, band gaps, strong absorptions in the visible region and thermal stability, polymers were tested in Organic Solar Cell (OSC) device applications. The preliminary investigation indicated that polymers had promising power conversion efficiencies.