Solution processable benzotriazole, benzimidazole and biphenyl containing conjugated copolymers for optoelectronic applications
Optoelektronik uygulamalar için çözünebilen benzotriazol, benzimidazol ve bifenil içeren konjuge kopolimerler
- Tez No: 313783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇIRPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Polimer zinciri üzerinde değişik akseptör üniteleri kullanılarak sentezlenmiş bifenil bazlı konjüge polimerlerin optoelektronik özellikleri incelenmiştir. Sıklıkla kullanıla gelen Donör-Akseptör Teorisi yardımı ile yapısal değişikliklerle ilgili sentez yolu oluşturulmuştur. Bifenil bazlı polimerlerin sahip olduğu çözünürlük sorunu çözünür üniteler ile kopolimerizasyon işlemi gerçekleştirilerek giderilmiştir. Bu amaçla poly 4-(biphenyl-4-yl)-4'-tert butylspiro[benzo[d]imidazole-2,1'-cyclohexane] (P1), poly 4-(biphenyl-4-yl)-2- dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (P2) ve poly(4-(5-(biphenyl- 4-yl)-4-hexylthiophen-2-yl)-2-dodecyl-7-(4-hexylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]- triazole (P3) polimerleri Suzuki birleşme yöntemi kullanılarak sentezlenmiştir. Bu polimerlerin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametre, spektroelektrokimya ve kinetik çalışmalarla incelenmiştir. P2 ve P3 polimerlerinin p- ve n-tipi katkılanabilme ve multikromizm özelliklerine sahip oldukları gözlenmiştir. Optik çalışmalar bifenil için mavi olan emisyon renginin turuncuya kadar kaydırıldığını ve bu polimerlerin ışık yayan diyot uygulamaları için uygun adaylar olduklarını göstermiştir. P3 polimerinin OLED uygulaması gerçekleştirilmiş ve enerji transfer çalışmaları yardımı ile cihaz verimliliği artırılmış ve elde edilen verimlilik seviyelerinin umut verici olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis and optoelectronic properties of biphenyl based conjugated copolymerswith varying acceptor units in the polymer backbone were investigated. The well known Donor-Acceptor Theory was used to establish the synthetic pathway for the structural modifications. Solubility issues regarding biphenyl polymer was solved by copolymerizing with soluble units. For this purpose; poly 4-(biphenyl-4-yl)- 4?-tert butylspiro[benzo[d]imidazole-2,1?-cyclohexane] (P1), poly 4-(biphenyl-4-yl)- 2- dodecyl-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (P2) and poly(4-(5-(biphenyl-4-yl)-4-hexylthiophen- 2-yl)-2-dodecyl-7-(4-hexylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole (P3) were synthetized using Suzuki coupling process. Electrochemical properties of these polymers were examined by cyclic voltammetry, spectroelectrochemistry and kinetic studies. Polymers P2 and P3 showed both p- and n-doping behaviors and multicolored electrochromic states. Optical studies revealed that emission color of biphenyl is tuned from blue to orange and the polymers are good candidates for light emitting diode applications. OLED application of P3 was established and outputs of the device were increased by energy transfer studies. The preliminary investigation indicated that P3 possesses promising efficiencies.