Production of hexagonal boron nitride by carbothermic reduction of colemanite-boric oxide mixtures
Kolemanit-bor oksit karışımlarının karbotermik indirgenmesiyle hekzagonal bor nitrür üretimi
  1. Tez No: 305135
  2. Yazar: EYLEM KAHRAMANSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NACİ SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
B2O3, aktive edilmiş karbon ve kolemanit karışımlarından hazırlanan peletler 1500°C sıcaklıkta azot gazına tabi tutularak, borik asit ve Türkiye'nin Bigadiç bölgesinden çıkarılmış kolemanit karışımlarından karbotermik yöntemle hekzagonal BN üretimi incelenmiştir. CaCO3 ilavesine benzer şekilde, B2O3-C karışımlarına kolemanit ilavesi de son üründe daha yüksek miktarda hexagonal BN oluşumuna sebep olmuştur. Başlangıç karışımlarına aynı miktarda CaO sağlayan kolemanit ve CaCO3 ilaveleri ile yapılan deneylerin sonuçlarında reaksiyon ürünlerinde benzer miktarlarda hekzagonal BN gözlenmiştir. Değişik kolemanit-B2O3-C karışımları ile yapılan deneyler sonucunda, reaksiyon ürünlerindeki en yüksek hekzagonal bor nitrür miktarını veren ağırlıkça % 5 kolemanit ilavesi, optimum kompozisyon olarak belirlenmiştir. Deney süresinin artırılması, ürünlerdeki oluşmuş hekzagonal BN'nin miktarını ve tane boyutunu artırmıştır. Optimum miktarda kolemanit ilavesi, optimum miktarda CaCO3 ilavesinden daha yüksek miktarda ve daha büyük taneli hekzagonal BN oluşmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Carbothermic production of hexagonal BN by using boric acid and ground colemanite mined from Bigadiç Region in Turkey was investigated by subjecting pellets prepared from B2O3, activated carbon and colemanite mixtures to nitrogen gas at 1500°C. Similar to CaCO3 addition, colemanite addition to the B2O3-C mixtures resulted in higher amounts of h-BN in the final products. As a result of the experiments conducted with colemanite and CaCO3 additions providing the same quantity of CaO to the initial mixtures, similar amounts of hexagonal BN in the reaction products were observed. As a result of the experiments conducted with different compositions of colemanite- B2O3- C mixtures, 5 wt % colemanite addition was determined to be the optimum composition giving the highest amount of hexagonal BN in the reaction products. Increasing duration of the experiments increased the amount and particle size of h-BN formed in the products. Optimum amount of colemanite addition resulted in higher amounts and coarser particles of h-BN in the products than the optimum amounts of CaCO3 addition.